İçeriğe geç
ana sayfa » SANAT HABERLERİ » Resim ve Heykel » Damla Özdemir Resim Sergisi Free Speech Zone

Damla Özdemir Resim Sergisi Free Speech Zone

  Damla Özdemir Resim Sergisi

  Free Speech Zone

  galeri ilayda, 26 MAYIS – 23 HAZİRAN 2017

  “Free Speech Zone” genç kuşak sanatçılar içinde, stop motion animasyon ve dijital sanat tekniklerinden beslenerek kendi üslubunda harmanladığı kolaj üretimiyle ön plana çıkan Özdemir’in yeni projesi.

  Son dönem eserlerinden bir seçki ile şekillenen sergide Özdemir, söz söyleyebilmenin varoluşsal olanaklarına odaklanıyor. Sanatçı yaşantı ve deneyimlerinden hikayelerle kurguladığı eserlerin de, günümüzde birey olarak aidiyet ve özgürlük arasındaki bağlara -veya zıtlıklara- dair sorgulamalarını yansıtıyor. Kimlik, cinsiyet, kültürel kodlar, savaş, uygarlık sorunları bu sorgulamalardan bazıları.

  Teknik anlamda ise temelinde yan yana gelmeleri ve estetik bir kompozisyon oluşturmaları imkansızmış gibi görünen şeyleri bir araya getiren klasik kolaj tekniği, günümüz dünyasında maruz kaldığımız görsel ve algısal bombardıman altında elbette dijital evrenin getirdiği sınırsız yenilikleri de kullanıyor. Özdemir’in hem gerçek gündeme duyarlı hem de daha derinde varoluşumuzu sorgulatan işleri yer yer distopik bir zamandan yansıyor gibi dursalar da; dijital anlamda kodlar olarak var olanı gerçekliğe taşıyarak yeni bir dilin imkanlarını araştırıyorlar. Daha önce bağlamları içinde anlam bulmuş her şey sanatçının doldurup boşaltarak, kesip yok ederek, birleştirip yeni bağlamlar icad ederek ortaya koyduğu yalın yapılara dönüşüyor.

  Parçaladığı, farklı açılarla konumladığı, katman katman tasarlayıp birleştirdiği yüzeyler, sonuçta üç boyutlu yapılarıyla üzerinde çalışılmış kurgusal bir üsluba sahipler. Eser olarak tek bir bütüne baksak dahi bu çoklu yapı sanatçıya daha fazla ifade kanalı sunuyor.

  Ölçekleriyle oynanmış sürreel görünümler, manzara olarak belirgin merkezleri çevreye doğru esnetilmiş şehirler, doğa ve kentleşme, bitkiler ve hayvanlarla birlikte duygusal bağlamı yaratan jestler içinde figürler geçidiyle karşılaşıyoruz.

  Sanatçının 25 Mayıs’ta açılacak “Free Speech Zone” isimli solo sergisi, 23 Haziran’a kadar Galeri İlayda’da görülebilir.

  galeri ilayda

  Hüsrev Gerede Cad. No:37, Teşvikiye

  Tel : 0 212 227 92 92

  Galeri Pazar hariç, her gün 11.00 ile 19.00 arasında açıktır.

  www.galleryilayda.com

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin