İçeriğe geç
ana sayfa » SANAT HABERLERİ » Resim ve Heykel » Derya Yılmaz Özşen Nesneye Dair İzler Sergisi

Derya Yılmaz Özşen Nesneye Dair İzler Sergisi

  Derya Yılmaz Özşen Nesneye Dair İzler Sergisi 15 Mayıs – 15 Haziran

  Derya Yılmaz Özşen Nesneye Dair İzler Sergisi
  8 Yaka, 98 x 37 x 30 cm, 2019 tarihli

  Sanatçının sergisi ile ilgili görüşleri;

  Heykellerim, insan ve nesne ilişkisinde insana dair olan izleri üzerinde taşıyan nesnelerin aurasını ve bu auranın algılanmasını yaratan insani boyutu izleyiciye hissettirme, hatırlatma çabası taşır. Heykellerime konu olan nesnelerin gelenekselleşmiş kültürel nesneler olması ve bunların belli bir zanaati, el işçiliğini yansıtması bu açıdan önemlidir. Bu nesneler, üretim biçimleriyle nesilden nesille aktarılan bir el işçiliğinin ve zanaata ait hafızanın taşıyıcısıdır.

  Yapıtlarımda, nesnelleşen yaşam da insanın kaybettiği, kendisine ait tecrübe ve bu tecrübenin yarattığı belleği hatırlatan nesneye yönelik bakış, sanat imgesiyle görselleştirilir. Çevremizi saran nesne yığını içerisinde, nesnelleşen yaşama karşı benim seçtiğim nesneye ait bakış, sanat imgesinde insana ait izleri hissettirerek, insani boyutu yakalar ve nesneyi öznelleştirir. Böylece izleyici, bu bakışta kendi tecrübesi ve belleğiyle karşılaşır. Heykellerimde ele aldığım nesneler, teknolojik gelişmelerle birlikte hızlı ve çok sayıda üretilen ve insan yaşamını saran nesneler dünyasına ve bu dünyanın yarattığı gerçeklik anlayışına karşı bir eleştiriyi barındırır. 

  Derya Yılmaz Özşen

  1975 yılında Erzincan’da doğan sanatçı, 1993`te Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü`ne girdi. 1997 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü`nde yüksek lisans eğitimine başladı. Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi`nde araştırma görevlisi olarak çalıştı. 2017 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü Lisans ve Yüksek Lisans Bronz Heykel Atölyesinde Dr. Öğretim Üyesi olarak görev aldı ve halen bu  görevi sürdürmektedir.

  Birçok sempozyumda eserleri bulunan heykeltraşın, yurtdışında ve Türkiye`nin çeşitli yerlerinde anıt heykelleri yeralmaktadır.

  Derya Yılmaz Özşen Nesneye Dair İzler Sergisi 15 Mayıs – 15 Haziran tarihleri arasında Galeri Selvin 2’de ziyaret edilebilir.

  GALERİ SELVİN 2

  Bebek Arnavutköy Caddesi, No:20A , Arnavutköy, Beşiktaş İstanbul

  Tel: 212.263 74 81

  www.galeriselvin.com

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin