İçeriğe geç
ana sayfa » SANAT HABERLERİ » Resim ve Heykel » Devrim Erbil Ellinci Sanat Yılı Sergisi Artium Sanat Evinde

Devrim Erbil Ellinci Sanat Yılı Sergisi Artium Sanat Evinde

  Devrim Erbil Ellinci Sanat Yılı Sergisi Artium Sanat Evinde

  Devrim Erbil Ellinci Sanat Yılı Sergisi. 2009’da sanat yaşamının 50. yılına girecek olan usta sanatçı Devrim Erbil Resim Sergisi, 25 Aralık tarihinde Artium Sanat Evi’nde başlıyor.

  Türk Resmi’nde soyut anlatımın çok önemli ve en büyük isimlerinden Devrim Erbil’in 50. sanat yılı kapsamlı etkinliklerle kutlanacak. Devrim Erbil’in 50. Sanat Yılı’nın ilk etkinliği olan sergi 25 Aralık 2008 – 24 Ocak 2009 tarihleri arasında Artium Sanat Evi’nde sanatseverlerin beğenisine sunulacak. Sergide sanatçının son dönem eserleri yer alacak.

  Türk resminde soyut anlatımın güçlü isimlerinden Devrim Erbil’in bu sergisinde dönüşümlü olarak ele aldığı temalarından “İstanbul Resimleri”, “Ritmik Kurgu” ya da “Ritmik Titreşim” olarak adlandırılan işleri öncelikli olarak dikkati çekiyor.

  Bir Devrim Erbil resminin izleyende bıraktığı öncelikli etki, “çizgi”, “renk” ve “doku”dan kurulu bir kompozisyon örgüsüdür. Devrim Erbil doğadan aldığı izlenimleri özümseyerek, yaşam coşkusu ve duyarlılığı ile sanatsal yaratıcılığının süzgecinden geçirerek adeta ilmek ilmek dokuyarak tuvaline geçiriyor.

  Çizgi, renk ve benek katmanlarının oluşturduğu doku Devrim Erbil’in öznel yorumudur, sanat yaşamının başında kurduğu ve zamanla geliştirdiği üslubudur.
  Devrim Erbil, İstanbul’a uzaktan bakmayı, mesafeli durmayı seviyor. Ya gökyüzünden bakarak haritasını çıkarıyor ya da şehrin anıtsal yapılarını odak noktası yaparak çevresindeki oluşumu tuvaline yansıtıyor. Her iki bakışa göre de İstanbul, yaşayan ve sorunlarını dokular arasına gizleyen bir metropol.

  Denizin veya gökyüzünün enginliklerinde devinimle ilgili olanı, değişken olanı saptamak da Devrim Erbil’in işidir. Gökyüzünde kuşların kanat çırpışlarının devinimi, ışık yansımalarının denizin kıpırtısı üzerindeki anlık parıltıları gibi. Devrim Erbil’in şiirsel dünyasında gezinti yapmak, yaşamın iç sesini dinlemek isteyen sanatseverler için Artium Sanat Evi’ndeki bu sergi kaçırılmaması gereken bir sanat olayı.

  http://www.artiumsanatevi.com/
  Artium Sanat Evi: Şakayık Aralığı Sok. No: 9 Teşvikiye – İstanbul
  Tel:0 212 291 01 31

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin