İçeriğe geç
ana sayfa » SANAT HABERLERİ » Resim ve Heykel » Doğunun Cazibesi Sergisi Pera Müzesi

Doğunun Cazibesi Sergisi Pera Müzesi

  Doğunun Cazibesi Sergisi

  Doğunun Cazibesi sergisi Pera Müzesinde. İstanbul Sanat Evi ekibi olarak sergiyi gezdik. Tek kelimeyle muhteşemdi ! Müze yönetimini ve emeği geçen herkesi tebrik ediyoruz. Mutlaka gezilmesi ve görülmesi gereken bir sergi…

  Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi; 26 Eylül 2008 – 11 Ocak 2009 tarihleri arasında, dünyanın en köklü sanat kurumlarından biri olan Tate Britain ve British Council işbirliğiyle hazırladığı ve Britanya oryantalist resminin dünyadaki en önemli örneklerinin yer aldığı “Doğu’nun Cazibesi” Britanya Oryantalist Resmi sergisine ev sahipliği yapıyor.

  Şubat 2008’de ABD’de Yale Center for British Art galerilerinde ve Haziran 2008’de Tate Britain’ın Linbury Galerileri’nde gerçekleştirilen ve her iki ülkede de sanatseverlerden büyük ilgi gören The Lure of the East sergisi, Doğunun Cazibesi adıyla Pera Müzesi ‘nin 3 katına yayılıyor.

  Amerika ve İngiltere’den sonra üçüncü durağı İstanbul ve Pera Müzesi olan sergide yer alacak 105 başyapıta; Suna ve İnan Kıraç Vakfı Koleksiyonundan, Osman Hamdi Bey’in İki Müzisyen Kız ve Henry Bone’un Thomas Hope’un Türk Giysileri İçinde Portresi resimleri ile Topkapı Sarayı Müzesi Koleksiyonundan, David Wilkie’nin Sultan Abdülmecid’in Portresi resimleri de eşlik ediyor. Sergi, Şubat 2009’da, dördüncü durağı olan Sharjah Sanat Müzesi’nde açılmak üzere Birleşik Arap Emirlikleri’ne yola çıkacak.
  Sergide görebileceğiniz başlıca eserler arasında Osman Hamdi Bey’in Kaplumbağ Terbiyecisi, Lord Frederic Leighton’ın Odalık, Müzik Dersi, ve Frank Dicksee’nin Leyla’sı bulunuyor.

  Ayrıca Felix Ziem, Tristam Ellis, Fausto Zonaro ve Gustav Bauernfeind gibi elleri öpülesi üstadların da birçok eserini izleyip hayran kalabilirsiniz.

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin