İçeriğe geç
ana sayfa » SANAT HABERLERİ » Resim ve Heykel » Felix Ziem Işık Denizinde Bir Gezgin Sergisi

Felix Ziem Işık Denizinde Bir Gezgin Sergisi

  Felix Ziem Işık Denizinde Bir Gezgin

  19. yüzyıla özgün manzara resimleriyle renk katan, Louvre Müzesi’ne hayattayken kabul edilen ilk sanatçı olan Felix Ziem‘in sergisini, sanatseverler olarak 29 Ocak 2017‘ye kadar Pera Müzesi’nde ziyaret edebilirsiniz.

  felix_ziem_sergi
  Felix Ziem Işık Denizinde Bir Gezgin Sergisi

  “Pera Müzesi’nin Ziem Müzesi ve Martigues Belediyesi iş birliğiyle düzenlediği “Felix Ziem Işık Denizinde Bir Gezgin” sergisi, 19. yüzyılın özgün manzara ressamlarından Fransız sanatçı Felix Ziem’i tüm yönleriyle tanıtmayı amaçlıyor.

  Küratörlüğünü Lucienne Del’Furia ve Frédéric Hitzel’in üstlendiği sergide Ziem’in, izlenimci ressamlarla üslupsal ilişkilerini yansıtan yağlıboyaları ile Kırım Savaşı döneminde İstanbul’da gerçekleştirdiği desen çalışmaları öne çıkıyor. Grafit ve tüy kalemle yaptığı desenlerde, kentin canlı bölgelerini yansıtan sokaklar, kocaman öküzlerin çektiği arabalar, köpekler, Boğaz ve Haliç sularında kayıp giden kayıklar betimleniyor. Desenlerinde manzaralarına yansıyan kalabalıklar hızlı çizimlerle, biraz bulanık bazen de siyah lekeler olarak betimlenirken ışık-gölge oyunlarıyla sağladığı ışıl ışıl su yansımaları, göz kamaştıran gökler, puslu görüntüler ise tuvallerinin temelini oluşturuyor.”

  Sergi alanı ve ziyaret saatleri hakkında daha fazla bilgi için: www.peramuzesi.org.tr

  Felix Ziem Tablo Örnekleri;

  Etiketler:

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin