İçeriğe geç
ana sayfa » SANAT HABERLERİ » Resim ve Heykel » Hasan Başkırkan Sergisi Xenoglossophobia

Hasan Başkırkan Sergisi Xenoglossophobia

  Hasan Başkırkan Sergisi

  Xenoglossophobia

  Galeri Selvin, 15 – 30 Eylül 2017

  Xenoglossophobia, yabancı dil korkusu demektir. Yabancı dil, ister sanatçı olunsun, ister iş adamı, öğrenci, mühendis, doktor ya da akademisyen, hayatın her köşesinde mevcuttur… İcra edilen meslek ne olursa olsun, hayatlarımız için yabancı dil, bir başka değerlidir. Lakin bu değer bazen üzerimizde olumsuz korkular yaratabilmektedir. Elbette ki bunun pek çok sebebi olması muhtemeldir. Bu sebeplerden biri olan dayatma bu korkuya zemin hazırlamaktadır.

  Bu fobiye sahip insanlar, bilinçli ya da bilinçsiz olarak yabancı dil konusunun geçtiği ortamlardan olabildiğince uzak durmaya çalışırlar. Üniversitede akademisyen olmak için de gereklidir en az bir yabancı dil bilmek, hatta bu bir zorunluluktur. Pek çok akademisyen dil barajına takılır, akademik unvan alamaz. Sanat alanları da maruz kalır bu dayatmaya…

  Sanatçı tarafından oluşturulmuş kufi yazı biçiminde, olumlu ve olumsuz anlamlara sahip İngilizce kelimelerden oluşan ve seramik malzemenin kullanıldığı sergi, bu duruma uzun yıllar maruz kalmış ve bunu bir fobiye dönüştürmüş olan birinin bir çığlığı olarak Xenoglossophobia isminde vücut buluyor ve somut nesnelerle fobinin üstesinden gelinmeye çalışılıyor.

  Hasan Başkırkan’ın “Xenoglossophobia” adlı sergisi 15-30 Eylül tarihleri arasında Galeri Selvin 2 İstanbul’da izlenebilir.

  Hasan Başkırkan Fear
  Fear

  Hasan Başkırkan Win
  Win

  Hasan Başkırkan Özgeçmiş

  1975 yılında Bilecik / Bozüyük’te doğdu. 1999 yılında Anadolu Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Seramik Bölümü’nde Lisans eğitimini tamamladı. Aynı yıl, Anadolu Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Seramik Bölümü’nde Araştırma Görevlisi olarak çalışmaya başladı. 2002 yılında Anadolu Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Seramik Anasanat Dalı’nda “Sagar Pişirim Tekniği” adlı tezi ile Yüksek Lisans eğitimini tamamladı.

  2010 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Seramik ve Cam Anasanat Dalı, Seramik Tasarımı Programı’nda “Dumanlı Pişirim Teknikleri” adlı tezi ile Sanatta Yeterlik eğitimini tamamladı. Halen Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik ve Cam Tasarımı Bölümünde Öğretim Üyesi olarak çalışmaktadır.

  2002 yılında İzmir Rotary VII. Altın Testi Seramik Yarışmasında “Gençlik Ödülü”nü, yine 2002 yılında VI. Kahire Uluslararası Seramik Bienali, Seramik Yarışmasında “Bienal Gençlik Ödülü”nü, 2006 yılında Anadolu Üniversitesi “Sanat Teşvik Ödülü”nü ve 2010 yılında ise 70. Devlet Resim, Heykel, Özgünbaskı ve Seramik Yarışması, “Seramik Başarı Ödülü”nü kazanmıştır.

  Yurtiçinde birçok jürili ve/veya karma sergiye katılmıştır. Yurtdışında ise; 2001 yılında Çin’de, 2002 yılında Mısır’da ve Almanya’da, 2003 yılında Japonya’da, 2007 yılında İngiltere’de, 2010 yılında Çin’de ve İtalya’da, 2011 yılında Almanya, Çin, Kırgızistan ve Japonya’da, 2012 yılında ABD’nde, 2013 ve 2016 yıllarında ise Güney Kore’de karma sergilere katılmıştır. 2003 yılında Ankara’da ilk kişisel sergisini, 2017 yılında ise İstanbul’da “Vefa” isimli ikinci kişisel sergisini açmıştır.

  Galeri Selvin II

  Dere Sokak No: 3 Bebek Arnavutköy Cad. No: 20A Arnavutköy, Beşiktaş

  Tel: 212 263 74 82

  www.galeriselvin.com

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin