İçeriğe geç
ana sayfa » SANAT HABERLERİ » Resim ve Heykel » Necmi Gürseler Resim Sergisi ilkel benlik

Necmi Gürseler Resim Sergisi ilkel benlik

  Necmi Gürseler Resim Sergisi ilkel benlik

  Galeri Soyut, 09 – 28 Mart 2018

  Jung ’un psikoloji dünyasına kazandırdığı kalıp, şablon, ilktip şeklinde ifade edilen ‘’arketip’’ terimi insan kültürünü oluşturan yapı taşlarıdır ve bir nevi atalarımızdan kalma tasarımlardır. Arketipler sembollerle, kişileştirmelerle anlatım bulurlar ya da bilince; rüyalar, sanat, dini törenler, semptomlar ve mitler yoluyla gelirler.

  Günümüzde bizi tehdit eden tehlikenin doğadan gelmediğini, insan ve kitle ruhundan kaynaklandığını söyleyen Carl Gustav Jung, gerçek tehlikeyi insanın ruhundan kopmuş olmasına bağlar.

  Bu durumda ilkel toplum döneminin arketipleri uygarlığın saldırısına uğradığında, insanlığın ilk kaybettiği şey varoluşun ta kendisi olmuştur. Böylelikle ilkel dönemin bütün simgesel gerçeklikleri karanlığa gömülmüş, hayatlarımıza kurumsal gerçeklik etki etmiştir. Bu yapay gerçekliğe karşı ilerleyebilmek için insanın biricik önderi olan ilkel benliğin kökenlerine geri dönmeliyiz.
  Resimlerimin ana temasını; mitolojiyle beslenen öyküler, karakterler ve simgeler belirler. Bunların her birinin de bir arketipe karşılık geldiğini söyleyebilirim.

  “İlkel Benlik” serisi, insanlığın doğadan koparılıp bilinçdışı kimliğini kaybederek uygarlığın kaotik yapısı içersinde kendi ilkel varoluşunu sorgulamasına dayanır. Bu yüzden resimlerimin temel sorunsalı kavramsal olmaktan daha çok bilinçdışı ya da şiirsel bir akışa hizmet etmekti.
  Marc Shagall; “Zaman kıyısı olmayan bir ırmaktır.” der, tıpkı resimlerimde yaratmak istediğim simgesel bir zaman ve hareketliliği kaotik bir istifleme ile katmanlar halinde kompoze etmek gibi. Düşleri, akıldışı fantastik bir dünyaya dönüştürmek isteyişimin temelinde, yaşamın süreklilik koşulu içerisinde, bozulmaya mahkum dünyayı yeniden inşa ederek köklerimize sarılmak vardır.
  Maddenin saf zihinsel karşılığının parçalanıp içindeki psişik anlamının gizemli sembollerle nasıl içselleştirildiği; arketip kavramının algılanmasıyla mümkündür. Yani bunun için kültürel belleğimiz, ruhun gelişimi evresinde daima bize ışık olacaktır.

   

  Necmi Gürseler biyografi

  Necmi Gürseler 1976 yılında İstanbul’da doğdu. 2001-2005 yılları arasında Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü, Halil Akdeniz Atölyesi’nde eğitim gördü.
  Sanatçı 2002’de Türkiye-Almanya ilişkileri kapsamında Münster’de içerisinde Anadolu Üniversitesi’nin de bulunduğu ‘’Buluşma’’ adı altında organize edilen karma sergide “İzdüşümü” adlı eseriyle yer aldı. 2005-2009 Atölye Mart’da resim eğitmenliği yapan sanatçının, 2009 ve 2013 yılları arasında da Gerçek Gazetesi’nde köşe yazıları yayınlanmıştır. 2013 yılında C.A.M. Galeride düzenlenen “Kağıt Üstüne” adlı karma sergide kağıt eserleri sergilenen sanatçının, aynı tarihlerde İtalya’da düzenlenen Artexpo Fuar’ında da bir eseri sergilendi. 2014’ de Galeri Artist’te “Kayıp Zamana Deforme Yolculuklar” adlı kişisel sergisi düzenlendi. 2015’de de Erva Art Galeri’de “Düşler Karnavalı” adlı kişisel sergisini gerçekleştirdi. 2016’da da Mine Sanat Galeri’sinde karma sergide eserleri yer almıştır.

  Sanatçı İstanbul’daki atölyesinde çalışmalarına devam etmektedir.

  Galeri Soyut

  Yıldızevler Mah. Şehit Mustafa Doğan Cad.

  82/A-B Çankaya Ankara, 06550

  +90 312 438 86 70

  Ayrıntılı bilgi için

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin