İçeriğe geç
ana sayfa » SANAT HABERLERİ » Resim ve Heykel » Obama nın En Sevdiği Tablo hangisi

Obama nın En Sevdiği Tablo hangisi

  Obama nın En Sevdiği Tablo

  Obama nın en sevdiği tablo Viktorya döneminin ünlü ressamlarından George Frederic Watts’ın “Umut” adlı tablosu. Bu eser Obama’nın hayatında önemli bir yer tutuyor.

  1990’da Obama, eski rahip Jeremiah Write’ın verdiği vaazlardan birinden çok etkilendi. Vaazın konusu ünlü İngiliz Ressam Watts’ın “Umut” adlı toblosuydu. Vaazı konusu olan tablo, yaşamı boyunca Obama için çok önemli oldu.

  “İngilizler’in Michelangelosu” olarak bilinen Watts’ın bu melankolik tablosunda gözleri bağlanmış bir kız, bir küre üzerinde oturarak tek telli tahtadan bir lir çalıyor. Pastel tonlar ve mavi-yeşil ağırlıklı renkler, tablonun yansıttığı melankolik havayı pekiştiriyor. Watts bu tablodan iki adet yapmış. Bunlardan biri ünlü İngiliz galerisi Tate Britain’de sergilenirken, diğeri bir özel koleksiyonda bulunuyor.

  Obama ilk gördüğünden itibaren tablodan çok etkilendi. Tablonun adını seçim kampanyası sloganında kullanan Obama ilk kez 2004 yılında Demokratlar’ın Kurultayı’ndaki kendi seçim adresine adapte etti. 2006 yılında, özellikle politik görüş ve tutumlarına yer verdiği ikinci kitabının kapağı olarak da “Umut”u seçti.

  Bu tablonun etkilediği tek başkan Obama değil. Güney Afrika Cumhuriyeti’nin efsanevi başkanı Nelson Mandela’nın, hapishane yıllarındaki koğuş arkadaşı “umut” oldu. Mandela’nın Robben Island’daki hücresinde bu tablonun bir reprodüksiyonu vardı.

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin