İçeriğe geç
ana sayfa » SANAT HABERLERİ » Resim ve Heykel » Onay Akbaş Sergisi Kıyısız Dalgalar

Onay Akbaş Sergisi Kıyısız Dalgalar

  Onay Akbaş Sergisi Kıyısız Dalgalar

  İş Sanat Kibele Galerisi, 19 Mart – 5 Mayıs

  İş Sanat Kibele Galerisi, ressam Onay Akbaş’ın sanat yaşamı boyunca ürettiği eserlerden derlediği seçkiyi “Kıyısız Dalgalar” başlığı altında sanatseverlerin beğenisine sunuyor.

  Onay Akbaş av ve avcı olma ikilemi

  av ve avcı olma ikilemi, 2015, 100 x 100 cm

  Onay Akbaş pinokyo ve ustası

  pinokyo ve ustası, 2015, 146 x 114 cm

  Fatsa’da dünyaya gelen Onay Akbaş, resmin yaşantısındaki en büyük tutkuya dönüşmesiyle kendini İstanbul’da Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi’nde bulur. 1985’te Maltepe’de ilk atölyesini kurarak profesyonel sanat yaşamına başlayan sanatçı içindeki yaratıcılığı ortaya çıkarmanın ve bilmediği diyarlara sanatın kılavuzluğunda bir yolculuk yapmanın heyecanıyla Paris’e gider.

  Burada, Hermann Hesse’nin “Yolun nereye varacağına aldırmadan kendini aramak, kendi içinde bir sağlamlığa kavuşmak, kendine özgü, inandığı yolda ilerlemek” sözleriyle anlattığı kendine yolcu olma halini yaşar. Paris’te geçirdiği yıllar, sanatçının kendi dilini oluşturması anlamında en verimli olduğu zamanlardır.

  Sanatçı, Fareler, Ruh Çağıranlar, Korkuluklar, Kelebek Avcıları, Kuklalar, Sahte Peygamberler, Oyun-Oyuncak-İktidar, An ve Bellek, Bitmem(iş)lerim, Varoluş Karnavalı, Dalga, Düşlemler gibi evrensel temalar üzerine çok sayıda seri eser üretir. Onay Akbaş’ın resimlerinin vazgeçilmez unsuru ise sanatçının çizgi ve renk dünyasındaki canlılıktır. Hayatın en ironik yanlarını kendine özgü bir üslupla ele alan Akbaş’ın tuvalleri için ‘kendi iç dünyasının haritaları da denebilir.

  İnsana ait olanlar

  İnsana ait, insanla ilgili olan her şey Onay Akbaş’ın resimlerinin temalarını oluşturur. Her resim, hayatın dönüştürülmesi için uyarı ya da öneri niteliği taşır. Onay Akbaş’ın resimlerinde zamanın yüzü ile karşılaşırız. Yapıtların tarihsel tanıklığı, verdiği mesaj, içinde taşıdığı derinlik, izleyenlerde yeni algılamalar ve düşünce biçimleri yaratır.

  Eserlerinde primitif sanattan grafitiye uzanan bir figür anlayışıyla, kendine özgü hiç de masum olmayan bir imgeler dünyası yaratır. En trajik olayların dahi ironik bir boyutu olabileceğini izleyicilere hatırlatan Akbaş, yaptığı her resimle yeni bir yönünü keşfettiğinin altını çiziyor. Ve ekliyor: “Yaşadığımız hız dünyasında, her şeyin tüketilip, dönüştürülüp unutulduğu bu çağda, sanat (resim) yapmanın bir başkaldırı, bilinçaltı örgütlenmesi olduğuna inanıyorum.”

  Bugüne kadar birçok ülkede 50’nin üzerinde kişisel sergi açan, çok sayıda karma sergiye, fuar ve bienale katılan, birçok özel koleksiyon ve müzede eserleri bulunan Onay Akbaş’ın İş Sanat Kibele Galerisi’ndeki sergisi, 19 Mart – 5 Mayıs tarihleri arasında ziyaret edilebilir.

  Onay Akbaş Sergisi

  İş Sanat Kibele Galerisi

  issanat.com.tr

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin