İçeriğe geç
ana sayfa » SANAT HABERLERİ » Resim ve Heykel » Salvador Dali Sergisi Ardından Değerlendirme

Salvador Dali Sergisi Ardından Değerlendirme

  Salvador Dali Sergisi Ardından

  Salvador Dali sergisi ardından İstanbul Sanat Evi olarak değerlendirmelerimizi sizlerle paylaşmak istedik. Öncelikle Sabancı ailesine bu tip organizasyonları düzenledikleri için teşekkür ederiz. Herkesin emeğine sağlık. Rodin, Picasso, Dali gibi isimleri İstanbul’da ağırlaması gerçekten dikkate değer ve Sabancı ailesi özel müzecilik adına önemli işlere imza atıyor.

  Müze Girişinde Güvenlik Kontrolleri

  Belirtmeden geçemeyeceğim, çok ama çok zorluyorlar. Havaalanında bile daha az yorucu. Neredeyse ayakkabılarımı da çıkartacaktım ve girmeden dönmek istediğim oldu. Keyif duyduğum bir işi yapmaya, sergi gezmeye geliyorum alt tarafı.

  Retrospektif Dali

  New York, MoMA ve Metroplitan Museum of Arts’da Dali resimleri ile önceden tanışmış biri olarak Salvador Dali’nin Gizli Yaşamı adı altında sergilenen eskizlerini ve illüstrasyonlarını görmek beni çok mutlu etti.

  Ancak bu muhtemelen sadece beni ve benim gibileri çok mutlu etmiştir. Elbette Dali’nin bütün ürettiği eserler kıymetlidir ama sergi genel anlamda Dali’ye ait beklenileni karşılayabilecek birkaç özel parça dışında ilk izleyici için çok da cazip eserleri ihtiva etmiyordu.

  Yani demem o ki; Dali’yi ilk defa görecek olan insanlarımız tam olarak Dali’yi kavramış olamadı. Ayrıca retrospektif gibi bir yan sanat dilini de anlamaya çalışarak umduğunu bulamadı. Üstelik sanatla ilk defa tanışacak ve ilk defa sergi gezmeye gelen kitleler hayal kırıklığına uğradı.

  Sabancı Müzesi halkımızın posterlerden tanıdığı dali resimlerini gösterebilmiş olsaydı o zaman tam anlamıyla görevini yerine getirmiş olacaktı.

  Deha ve Delilik: Küçük Tuvaller ve Detay İnce Fırça

  Bu bağlamda izleyebildiğim birkaç öne çıkan yağlıboya eserde daha önce de görmüş olduğum ve sanırım diğer izleyicilerde de aynı etkiyi yaratmış olacak olan şey ; Dali’nin tuval boylarının beklenilenden küçük oluşu… (Kitaplarından tanıdığımız eserlerin detayı ve işçiliğine bakarak kafamızda çok büyük tuvalleri imlemiştik) İşte sanatçının dehası ve deliliği de burada ortaya çıkıyor. İnce telli fırça ile küçük ebatlı tuvallerde inanılmaz titiz bir şekilde çalışarak harikalar yaratıyor.

  Ara Güler’in Dali Fotoğrafları
  En son onlara baktık ve Dali Sergisi bizde uyandırdığı Dali Retrospektifi imajını tamamlamış oldu.

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin