İçeriğe geç
ana sayfa » SANAT HABERLERİ » Resim ve Heykel » Şirin Yılmaz Resim Sergisi Yeni Geçmiş

Şirin Yılmaz Resim Sergisi Yeni Geçmiş

  Şirin Yılmaz Resim Sergisi

  Yeni Geçmiş

  Galeri Soyut C Salonu, 06 – 25 Ekim 2017

  “Resim yüzeyinin imkanı ölçüsünde, çoğunlukla ufuk çizgisi ve boşluk imgelemi ile mekansallaşan ortak bir hikayenin kahramanları gibidir, figürlerim. Gerçek yaşam kesitlerinden çıkıp, zihnimde ait olabilecekleri mekanlar ararlar kendilerine.

  Zihnimde bir mekana denk düşebilen bu figürler artık benim öykülerimin ve fakat gerçek yaşamın bilgisine vakıf, yorumlanmış öykülerin kahramanları olurlar. Onların bir zamanı vardır, ya da zamanlarının ruhunu taşıyıp getirirler zaten gittikleri yere… Ancak yer arama halindedirler çoğunlukla ki bu hiç bitmez bir umutla sürer…”

  Şirin Yılmaz’ın “yeni geçmiş” başlıklı sergisinde, belirgin olmayan ancak yakın geçmiş çağrışımına olanak tanıyan karmaşık bir zamansallık öne çıkar.

  Zamanda ve mekanlar arasında yolculuk eden, ancak arada kalan ve fakat varolmak adına ikinci bir şansı zorlayan, bir çeşit kader ortaklığını paylaşır bu figürler.

  “Yeni”nin çağrışımı bakımından paradoksal bir zemin ortaya koyduğu sergide “ev” fikri, ya hiç yoktur ya da ekolojik unsurlara devredilmektedir. Mekan aidiyeti, zamanla kurduğu ilişkide, belleğin dizgesini kronolojik olmayan bir ilişkilendirme üzerinden bozmaktadır. Figürler arasında, bir yandan doğanın kendisine yaslanarak onunla ilişkilendirilmiş kolektif ve birlikte varlık bulma olanağını ele alırken .. insanoğlunun medeni makinalarını da yer yer gündelik yaşam çağrışımı veya tersinden bir gerilim unsuru olarak dahil eder.

  Yol, yolculuk, bellek, ev, aidiyet, arada kalma, ara durum, ufuk imgelemi, sınır, boşluk, uzam çağrışımları eşliğinde izlenen figürler; zaman yolcuları gibi izleyici ile bir diyalog imkanı arayarak kendilerini yeniden gündeme getirmek isterler.

  Gündüz Işığı, 100×150 cm, tüab, 2017

  Akşam, 40×50 cm, tüab, 2017

  Bi’yerde, 40×50 cm, tüab,2017

  Sergideki eserleri incelemek için;

  Şirin Yılmaz

  Sanatçı 1981’de Bulgaristan’da doğdu.
  Lisans öğrenimini Sakarya Üniversitesi GSF Resim Bölümü’nde, yüksek lisans ve sanatta yeterlik eğitimini Kocaeli Üniversitesi’nde Plastik Sanatlar alanında tamamladı. 2009 yılında Sakarya Üniversitesi GSF Resim Bölümü’ne araştırma görevlisi olarak atanmış ve sanatta yeterlik eğitimini 2013 yılında tamamlamıştır.
  Ulusal ve uluslararası birçok sergi ve sanat çalıştayına katılmış olmakla birlikte, halen Sakarya Üniversitesi Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Resim Bölümü’nde öğretim üyesi olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

   

  Galeri Soyut

  Yıldızevler Mah. Şehit Mustafa Doğan Sok.
  82/A-B Çankaya Ankara, 06550
  +90 312 438 86 70
  www.galerisoyut.com.tr

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin