İçeriğe geç
ana sayfa » SANAT HABERLERİ » Resim ve Heykel » Şükran Moral Sergisi Aşk Şiddet ve Kadın

Şükran Moral Sergisi Aşk Şiddet ve Kadın

  Şükran Moral Sergisi Aşk Şiddet ve Kadın 27 Mart – 3 Mayıs 2009

  Şükran Moral sergisi ‘Aşk ve Şiddet’, Yapı Kredi Kazım Taşkent Sanat Galerisi’nde açılacak. Yapı Kredi Kültür Merkezinden yapılan açıklamaya göre, 27 Mart – 3 Mayıs 2009 tarihleri arasında ziyaret edilebilecek sergide, aile içi ve kadına yönelik şiddet üzerine bir performans ve enstalasyon yer alacak.

  Sanatçının açılış günü bir kez gerçekleştireceği performansın videosu, sergi boyunca izlenebilecek.
  Sergide, kadına şiddet konusu bir kız çocuğunun hikayesi üzerinden ele alınacak.

  Performansta, kız çocuğunun dönem dönem yaşadığı şiddet anlatılırken, enstalasyonda aile içi şiddet konusu işlenecek.

  Şükran Moral ve Önceki Sergileri Üzerine

  Uzun yıllardır Roma’da yaşayan Moral, çağdaş sanat alanında İtalya’nın da gözünün üstünde olduğu önemli bir sanatçı.

  Fotoğraf ve video çalışmaları ayrıca enstalasyonlarıyla da ses getiren, vurucu işlere imza atan Şükran Moral, ilk çarpıcı çalışmasını 1997’deki 5. İstanbul Bienali’nde sergilemişti. Oradaki işinde bacaklarının arasına yerleştirdiği monitörle jinekoloji masasına yatarak kadına biçilen üç çocuk doğurma görevine işaret etmişti.

  Feminist güncel sanatçının hemen her işinde sisteme, tek tipleştirilmeye ve kadına her zaman ‘biçilen’, ‘değer bulunan’ imgelere yapılan göndermelerle karşılaşıyoruz. Zaten onun sanatı kendi hayat yolunda mesken tutmasının ana sebeplerinden biri bu, hayata karşı çıktığı her noktanın bazen espritüel bazen acıtan bazen saatlerce baktırıp derin düşüncelere daldıran imgelerle donatılmış sanat yapıtı ortaya çıkarmak? o ifadesini, sözünü tüm varlığıyla ortaya koyabilmek için sanat üretiyor.

  Sanatçının geçtiğimiz 4 yıl içinde gerek türkiye’de gerek yurtdışında ses getiren başka sergileri ise şöyleydi: “Apocalpse”, Museo d’Arte Contemporaneo, Roma 2004; “Çaresizler”, Maçka Sanat Galerisi, İstanbul 2005; “Leyla ile Mecnun & Bordello”, Proje 4L, İstanbul 2006; “Made in Turkey”, Deutsches Filmmuseum, Frankfurt/Main 2008

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin