İçeriğe geç
ana sayfa » SİNEMA DÜNYASI » Sinema Tarihinden » 2016 - 2020 » Beden ve Ruh Filmi TESTRÖL ÉS LÉLEKRÖL

Beden ve Ruh Filmi TESTRÖL ÉS LÉLEKRÖL

  Beden ve Ruh Filmi

  Beden ve Ruh – Teströl és Lélekröl Filmin Konusu

  Beden ve Ruh, içine kapanık bir adam ve kadın arasındaki mistik aşk hikayesini konu alıyor. Budapeşte yakınlarında bir mezbahada finans müdürü olan Endre, denetime gelen Maria için daha ilk karşılaşmadan itibaren yoğun duygular beslemeye başlar. Ancak hislerini ne kendisine ne de Maria’ya açabilir. Aşırı detaycı ve titiz, bir o kadar da içine kapanık Maria ile Endre bir süre sonra tesadüfen aynı rüyayı gördüklerini fark eder. Gerçek hayatta dışa vuramadıkları aşkları her gece buluştukları masalsı ortamda derinleşir. Şiirsel anlatım ile sert gerçekliği ustaca harmanlayan film, 2017’de Berlin Film Festivali’nde büyük ödül Altın Ayı’ya layık görülmüştü.

  Yönetmenin Notu

  Romantizmin ortaya çıkışı, hikayenin omurgasını oluşturuyor. Bunun arka planı günlük dünyamız. İyi bildiğimizi düşünüyoruz. Ev hayatı, şehir, işyeri, serbest zaman: günlük rutin performansımızın aşamaları.

  Bu dünyaya farklı bir bakış açısıyla bakıyoruz: sosyal eğitimimizin uzun yıllarında yorumlamayı öğrendiğimiz gibi değil, gerçekte yaşadığımız gibi. Ayrıntılar ve mesafeler genişler veya daralır ve zaman standart olarak düzenlenmiş hızda geçmez. Kahramanlarımızın eşsiz zamanlarını tecrübe ederiz. Hiçbir şey açık değildir. Hikayemizin yeri olan bu şehir, tanımlanmış, aşırı gerçekçi, ateşli bir rüya dünyası haline geliyor. Her an bu manzarada hayatta kalmanın aldatıcı olduğunu ve dikkatsizliğin derhal bir cezalandırma veya aşağılanma ile sonuçlandığını görüyoruz.

  İstanbul Modern Sanat Müzesi Film Gösterimi, 08 HAZİRAN 2017, Perşembe

  Meclisi Mebusan Cad.

  Liman İşletmeleri Sahası Antrepo No.4

  34433 Karaköy – İstanbul

  Tel: +90 (212) 334 73 81

  www.istanbulmodern.org


  Filmin Künyesi ve Bilgiler

  Yönetmen: Ildikó Enyedi

  Oyuncular: Géza Morcsányi, Alexandra Borbély, Zoltán Schneider

  Sinematografi: Máté Herbai

  Yapımcılar: Ernő Mesterházy, András Muhi, Mónika Mécs

  Yapım Yılı: 2016

  Süre: 116 Dakika

  Tür: Drama, Gizem

  Ülke: Macaristan


  Filmin Fragmanı

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin