İçeriğe geç

CANVASTAR®

Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

Siteye Gidin


ana sayfa » SİNEMA DÜNYASI » Sinema Tarihinden » 2016 - 2020 » Gamba macera çetesi filmi konusu ve bilgiler

Gamba macera çetesi filmi konusu ve bilgiler

  Gamba macera çetesi filmi

  Gamba macera çetesi Filmin Konusu

  İki fare, Gamba ve Mampuku, büyük bir metropolün küçük bir köşesinde yaşarlar. Bir gün, Gamba bir kutu etiketi üzerine basılan bir deniz görüntüsüyle büyülenir. Gamba hayatı boyunca şehirde büyüdüğü için, denizin ne olduğunu bilmiyordur. Mampuku ona denizin düşünülemez derecede büyük bir su birikintisi olduğunu söylediğinde, Gamba derhal gidip görmeye karar verir. Mampuku gönülsüzce onu takip eder.

  İki fare, denizin nehrin ağzında olduğunu söyleyen Mampuku’nun bilgisine dayanarak şehrin içinden geçer. Sonunda ulaşırlar, ancak gece olur ve yağmur yağmaya başlar. Liman bölgesindeki depolar arasında kaybolurlar ve soğuğa, açlığa yenilirler.

  Bir depoya giden kapıdan gelen lezzetli yiyeceklerin kokularını fark ederler. İki fare açlıklarını bastıramadıklarından, depoya gizlice girer ve büyük bir partinin tadını çıkaran bir gemi faresi grubuyla karşılaşırlar. Mampuku, düşüncesizce yemeğe daldığında korkutucu gemi fareleriyle kuşatılmıştır. Arkadaşını kurtarmaya çalışan Gamba, gemi farelerinin lideri Yoisho ile kavga etmeye başlar.

  Bu arada gemi faresi Bobo kucağında küçük fare Chuta’yı (Squeeter) taşıyarak partiye geç gelir. Yaralanan ve yağmura yakalanmış olan Chuta, titrek, zayıf bir sesle sürekli olarak yalvarıyordur. Görünüşe göre, Chuta Hayaller Adası’ndan kaçmış ve gücüyle ve savaş yetenekleriyle tanınan gemi farelerinin yardımını istiyordur. Gakusha (Profesör) olarak bilinen gemi farelerinin büyüklerinden biri, Chuta’dan neler olduğunu açıklamasını ister. Chuta, “Noroi” nin kontrolü altındaki çakal çetesinin altı ay önce adaya geldiğini ve oradaki bütün hayvanları yok etmeye başlamış olduğunu açıklar. Chuta, kendisinin ve diğer farelerinin imha edilmek üzere olduklarını görünce, gemi farelerinden yardım istemek için bu riski almaya karar verdiğini söyler.

  Chuta’nın Hikayesi

  Chuta’nın anlattığı hikaye normalde sert olan gemi farelerini korkudan titretir. Patronları Yoisho, yardım etmek istediğini söyler, ancak Noroi’nin onu aşan bir rakip olduğunu söyler. Beklentiler yüzünden hayal kırıklığı yaşayan Chuta umutsuzluğa kapılır ve ağlamaya başlar.

  Sonra Gamba öne çıkar ve yardım etmeyi önerir. Şaşıran Mampuku, “Sadece denizi görmeye geldik” diyerek Gamba’yı durdurmaya çalışır. Kararını veren Gamba, Chuta’yı sırtına alıp orayı terkeder. Daha sonra gizlice bir yük gemisine girerler.

  Gecenin ilerleyen saatlerinde gemi yük boşaltır. Gamba oturur ve Chuta’nın uykuya dalmasını izler. Gamba kendi başına bir şey yapamayacağını bilir. Sonra aniden, Bobo geminin yanında elinde yemeklerle görünür. Sonra Ikasama’nın metal bir kirişte oturduğunu fark eder. Yoisho ve Gakusya sonra görünürler ve içeri giren Mampuku nihayet onlara katılır. Toplamda yedi kişilerdir. Rakamları az olmasına rağmen Chuta’ya ve adanın diğer farelerine yardım etmeye karar vererek Hayaller Adası’na varırlar.

  Adada Yolculuk

  Noroi tarafından kontrol edilen adaya gelmiş olan Gamba ve arkadaşları, Chuta’nın rehberliğinde ilerlerler. Yol boyunca, palmiye çiçeği alanından geçerlerken Chuta ilk defa rahatlamış hisseder ve bir ada şarkısı söylemeye başlar. Bobo ve Mampuku heyecanlanır. Kısa bir soluklanmanın ardından grup tehlikeye giden yollarda ilerlerken tekrar acıkırlar. Gamba ve arkadaşları bölgede yiyecek ararlarken bir tuzağa denk gelir ve derin bir deliğe düşerler. Karanlık çukurda kapanıp açılan birçok göz çiftinin ışıltılarını görürler. Bu gözlerin sahipleri korku içinde “Siz Noroi’nin çakalları mısınız?” diye bağırırlar. Bağıranların intikam almak için tuzak kurmuş olan deniz kuşları oldukları anlarlar. Gamba ve arkadaşlarının kuşatılmış ada farelerine yardım etmek için orda olduklarını öğrendiklerinde onlara biraz taze balık yakalamak için dışarı çıkarlar. Ancak martıların lideri Tsuburi, Noroi’yi yenebilmenin hiçbir yolu olmadığını ve tek yapabileceklerinin kendilerini feda etmek olabileceğini söyler. Fareler endişesi için ona teşekkür eder, ancak bu görevi tamamlamaya kararlıdırlar ve martılar uyanmadan erkenden yola çıkarlar.

  Sonunda, fareler Chuta’nın klanının saklandığı mağaraya ulaşırlar. Ama orada kimse yoktur. Noroi’nin çakallarından birisinin ayak izleri ve biraz çakal kürkü dışında hiçbir şey kalmamıştır. Gamba ve arkadaşları çok geç kaldıklarını, Chuta’nın klanının saldırıya uğradığını ve yok olduğunu anladıklarında şok olurlar. Chuta gözyaşlarına boğulur.

  Ertesi sabah, fareler bölgeyi ararken Chuta’nın ablası Shioji’ye rastlarlar. Chuta ona doğru koşar ve biraraya gelirler. Shioji’den, sahilde kayalık kale gibi bir yerde saklandıklarını, babalarının ve klanın geri kalanının hepsinin güvende olduğunu öğrenirler. Shioji onları saklandıkları yere götürür.

  Çakalın Yenilişi

  Nöbetçiler Shioji ve Gamba’yı gördüklerinde “Chuta geri döndü!” diye bağırırlarken, yiyecek aramak için kaleden çıkan fareyi takip eden bir çakal yakınlarda görülür. Bu zavallı fare için çok çaresiz bir andır, ama Gamba, Yoisho ve Ikasama güçlerini birleştirip çakalı denize itmeyi başarırlar. Kalede olan fareler, Gamba’yla arkadaşlarının çakalı yendiklerini gördüklerinde şok olurlar çünkü ilk defa bir farenin çakalı yendiğine şahit olurlar.

  Gamba ve arkadaşları Chuta’nın babası Chuichi’ye ve kaledeki diğer farelere tanıtılır ve memnuniyetle karşılanırlar. Ancak herkese olumsuz şartları, yiyeceklerinin bittiğini ve kaçış yolu bulamayacaklarını hatırlatan Shichiro, Chuichi’nin liderliğine meydan okur ve tartışmalar büyür. Shichiro gemi farelerinin Noroi’yi yenip yenemeyeceklerini sorgular ve yabancılarla paylaşacak hiçbir yiyeceklerinin olmadığını ısrarla söyler. Bu gelişme kale içinde bir ayrışmaya neden olur.

  Bu arada Noroi çakallarını kale çevresine yollar. Fareler dehşete düşer. Noroi’nin ortaya çıkmasından korkarlar. Fareler neredeyse umutlarını kaybetmiştirler. Sonra Gamba öne çıkar, vazgeçmemeleri gerektiğini ve kendisinin vazgeçmeyeceğini söyler. Chuichi de kararını ifade eder ve Shioji ile birlikte diğerlerini ikna eder. Shichiro ve grubunun şüphelerine rağmen, genç ve yaşlı, erkekler ve kadınlar, savaşmaya hazırlanmak için güçleri birleştirir. Çocuklar bağırarak etrafta koşarlar ve Gamba ile ada fareleri arasındaki bağlar güçlenir. Gakusya stratejist rolünü üstlenir ve savunma taktiklerini geliştirir.

  Savaş Başlıyor

  Savaş nihayet başlamak üzeredir. Gamba ve ada fareleri ölümüne savaşmaya hazırdırlar. Savaş bir onların, bir diğer tarafın avantaj kazanmasıyla devam eder. Ada fareleri cesur bir mücadele verir. Savaş bir yerde duraklar. Gamba ve Shioji bir anlık sevgi paylaşırlar, Bobo ve Ikasama dostluklarını derinleştirir ve Mampuku çocuklar arasında popüler olur. Ancak gerçek savaş durumu gerçekten korkunçtur. Yoisho ve Gakusya, bunu uzun ortaklığın sonuncusu olarak görürler ve sonuna kadar savaşmaya karar verirler. Chuta ve Shioji’nin destekledikleri Chuichi öldürülür. İlgisiz Bobo, Chuta’yı korurken yaralanır ve bir şeyler konusunda dürüst bir çaba gösterdiğini bilerek ölür.

  Fareler aniden, dolunayın olduğu o gece, adanın şarkısının sözlerinin okyanusun karşısında başka bir adaya kaçmaları için bir ipucu verdiğini farkederler. Noroi ile kaçış için son kez savaşmaya karar verirler. Ada ve gemi fareleri kenara itilir ve kaçacak yerleri kalmaz. Ardından yükseklerden gelen bir deniz kuşu savunması savaşı üstlenir. Havadaki beklenmeyen takviyelerin farelere sağladığı büyük avantajla beraber devasa bir dalganın altında kalan Noroi ölür. Gamba ve arkadaşları, ada fareleriyle birlikte zafer kazanırlar.

  Huzur Hayaller Adası’na geri döner. Ölen babasının yerine geçen Shioji, Chuta’yı da yanına alarak, ada fareleri topluluğunu yeniden inşa etmeye karar verirler. Gamba ve arkadaşları, Tsuburi’nin arkadaşı olan deniz kuşlarının arkasında adayı terk ederler.


  Filmin Fragmanı


  Gamba macera çetesi filmi

  film afişi

  Gamba Filmin Künyesi ve Bilgiler

  Vizyon Tarihi: 5 Mayıs 2017

  Yönetmen: Tomohiro Kawamura, Yoshihiro Komori

  Seslendirenler: Justine Ezarik, Nash Grier, Crispin Freeman

  Tür: Animasyon

  Yapım: 2015

  Ülke: Japonya

  Süre: 93 Dakika