İçeriğe geç
ana sayfa » SANAT HABERLERİ » Sinema » Kelimelerin Ötesinde Filmi Joachim Lafosse Sineması

Kelimelerin Ötesinde Filmi Joachim Lafosse Sineması

  Kelimelerin Ötesinde Filmi

  Kelimelerin Ötesinde Au dela des Mots Joachim Lafosse Filmin Konusu

  Luc Jabon 2013 tarihli bu belgeselinde, ünlü sinema okulu IAD’de senaryo yazımı dersinde öğrencisi olan kırklı yaşlarındaki Joachim Lafosse’un yönetmenlik kariyerini perdeye taşıyor. İnsan hikayelerine odaklanmaktan başka derdi olmayan Lafosse, insanın zayıf noktaları, şiddete olan eğilimi, kırılganlığı, bir arada olma ve barış içinde yaşamaya olan arzusunu tüm filmlerinde odağına alıyor. Filmde, on beş yıl içinde yedi uzun metrajlı filme imza atan yönetmenin sürekli kendini geliştirmesine tanık oluyoruz.

  Yaklaşık altmış dakika içinde Luc Jabon, IAD Film Okulu’ndaki senaryosunda öğrencisi olan sinematografik evrenini bizimle paylaşıyor. Bu belgesel aracılığıyla Luc Jabon çalışmalarının mahrem derinliklerini ortaya çıkarır. Film birkaç kelimeyle açılır ve filmin sonuna kadar anlatıyı herhangi bir tarifle sınırlandırmaz. Özellikle de Lafosse’nin çekmeyi sevdiği kelimeleri, metinleri, temaları, toplumsal ve insani yaraları üzerine odaklanır.

  “Ben babamın oğluyum” diyor filmin sonunda Lafosse. Analize daha yakın olan, öyküleri daha sık bir kenara bırakmak, bu sınırlamaları araştırıp sorgulayan Mathieu Reynaert (nedenini kaybetmek için ortak yazar) ve François Pirot (Nue Property and Free Student ortak yazarı) kulak vermek gerekiyor.

  Kelimelerin Ötesinde Filmi

  Kelimelerin Ötesinde filmden bir kare


  Filmin Künyesi ve Bilgiler

  Yönetmen: Luc Jabon

  Tür: Belgesel

  Süre: 60 Dakika

  Ülke: Belçika


  İstanbul Modern Sanat Müzesi 20 – 23 Nisan 2017

  Meclisi Mebusan Cad.

  Liman İşletmeleri Sahasi Antrepo No.4

  34433 Karaköy – İstanbul – Turkey

  www.istanbulmodern.org


  Filmin Fragmanı


   

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin