ana sayfa » SANAT HABERLERİ » Sinema » Kelimelerin Ötesinde Filmi Joachim Lafosse Sineması

Kelimelerin Ötesinde Filmi Joachim Lafosse Sineması

Kelimelerin Ötesinde Filmi Joachim Lafosse Sineması

Kelimelerin Ötesinde Filmi

Kelimelerin Ötesinde Au dela des Mots Joachim Lafosse Filmin Konusu

Luc Jabon 2013 tarihli bu belgeselinde, ünlü sinema okulu IAD’de senaryo yazımı dersinde öğrencisi olan kırklı yaşlarındaki Joachim Lafosse’un yönetmenlik kariyerini perdeye taşıyor. İnsan hikayelerine odaklanmaktan başka derdi olmayan Lafosse, insanın zayıf noktaları, şiddete olan eğilimi, kırılganlığı, bir arada olma ve barış içinde yaşamaya olan arzusunu tüm filmlerinde odağına alıyor. Filmde, on beş yıl içinde yedi uzun metrajlı filme imza atan yönetmenin sürekli kendini geliştirmesine tanık oluyoruz.

Yaklaşık altmış dakika içinde Luc Jabon, IAD Film Okulu’ndaki senaryosunda öğrencisi olan sinematografik evrenini bizimle paylaşıyor. Bu belgesel aracılığıyla Luc Jabon çalışmalarının mahrem derinliklerini ortaya çıkarır. Film birkaç kelimeyle açılır ve filmin sonuna kadar anlatıyı herhangi bir tarifle sınırlandırmaz. Özellikle de Lafosse’nin çekmeyi sevdiği kelimeleri, metinleri, temaları, toplumsal ve insani yaraları üzerine odaklanır.

“Ben babamın oğluyum” diyor filmin sonunda Lafosse. Analize daha yakın olan, öyküleri daha sık bir kenara bırakmak, bu sınırlamaları araştırıp sorgulayan Mathieu Reynaert (nedenini kaybetmek için ortak yazar) ve François Pirot (Nue Property and Free Student ortak yazarı) kulak vermek gerekiyor.

Kelimelerin Ötesinde Filmi

Kelimelerin Ötesinde filmden bir kare


Filmin Künyesi ve Bilgiler

Yönetmen: Luc Jabon

Tür: Belgesel

Süre: 60 Dakika

Ülke: Belçika


İstanbul Modern Sanat Müzesi 20 – 23 Nisan 2017

Meclisi Mebusan Cad.

Liman İşletmeleri Sahasi Antrepo No.4

34433 Karaköy – İstanbul – Turkey

www.istanbulmodern.org


Filmin Fragmanı