İçeriğe geç
ana sayfa » SANAT HABERLERİ » Sosyal - Kültürel » Akbank Sanat Mimarlık Seminerleri Dizisi

Akbank Sanat Mimarlık Seminerleri Dizisi

  AKBANK SANAT MİMARLIK SEMİNERLERİ DİZİSİ
  ASLIHAN DEMİRTAŞ’I KONUK EDİYOR…

  2000-2008, New York-Doha: İslam Sanatları Müzesi Katar

  Akbank Sanat Mimarlık Seminerleri Dizisi, 2017-2018 döneminde sanat mekanlarına odaklanıyor. Kasım 2017- Nisan 2018 tarihleri arasında “Bir Mimar Bir Müze” adı ile gerçekleştirilecek seminerlerde, Türkiye önde mimarları, “21. Yüzyıl’da sanat mekanları nasıl yeni bir rol üstleniyor? Sanatın, sanatçıların yeni yorumları mekanlarla nasıl buluşuyor? Sanat mekanları denildiğinde akla ilk gelen müze, kent müzesi, kültür merkezileri tasarımlarında, ezberi bozan, yeni soruları gündeme taşıyan yeni kurgular, yeni senaryolar üretmek olası mıdır?” soruları ışığında, kendi sanat mekanı tasarımlarını katılımcılarla paylaşıyor.

  Doç. Dr. İpek Akpınar’ın moderatörlüğü düzenlenen seminer dizisi, 16 Mart 2018, Cuma günü saat:18.30’da mimar Aslıhan Demirtaş’ı konuk ediyor. Aslıhan Demirtaş seminerde, 2000 yılında New York’ta IM Pei’nin ‘İslam Mimarlığı’na hakim’ baş tasarımcısı olarak Katar’ın başkenti Doha’da İslam Sanatları Müzesi projesinde çalışmaya başladığı ilk günden, sekiz yıl sonra Yo-Yo Ma’nın performansıyla açılışına dek geçen süredeki tecrübelerini,bir müze binasının ve kurumunun fikirden inşaya geçiş sürecini katılımcılarla paylaşacak.

  akbank sanat mimarlık

   

  Aslıhan Demirtaş kimdir ?

  Aslıhan Demirtaş Mimarlık ve Araştırma Ofisi ile Ali Cindoruk’la beraber kurduğu KHORA’nın direktörlüğünü yürüten Demirtaş’ın pratiği, yapı, peyzaj, yerleştirme projeleri, sergiler ve araştırmalar aracılığıyla farklı disiplinlerin sınır ihlallerinde varolur. Kendi pratiğini kurmadan önce IM Pei’nin baş tasarımcısı olarak Katar’da İslam Sanatları Müzesi ve Japonya’da Miho Chapel projelerinde çalışmıştır.

  Demirtaş yüksek lisans eğitimini MIT Mimarlık Bölümü’nde, lisans derecesini ise ODTÜ Mimarlık Bölümü’nde tamamlamıştır. Halen Graham Vakfı desteği (2013) ile SALT tarafından basılacak e-kitabı Aşı (2017) ile Kosova Prizren’deki Lumbardhi Sineması’nın stratejik renovasyonu üzerine çalışmaktadır. Demirtaş, Tarihi Yedikule Bostanları Koruma Girişimi’nin de faal üyesidir.

   

  Akbank Sanat Mimarlık Seminerleri

  “2000-2008, New York-Doha: İslam Sanatları Müzesi Katar”

  Konuşmacılar: Aslıhan Demirtaş

  Yer: Akbank Sanat

  Tarih:16 Mart 2018, Cuma

  Saat: 18:30

  Etkinlik ücretsizdir. Ücretsiz etkinliklerde katılımcı sayısı sınırlı olup etkinlik davetiyesi Akbank Sanat gişesinden temin edilebilir.

  akbanksanat.com

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin