İçeriğe geç
ana sayfa » SANAT HABERLERİ » Sosyal - Kültürel » Heritage 2015 Restorasyon Arkeoloji ve Müzecilik Teknolojileri Fuarı

Heritage 2015 Restorasyon Arkeoloji ve Müzecilik Teknolojileri Fuarı

  HERITAGE 2015 Restorasyon Arkeoloji ve Müzecilik Teknolojileri Fuarı kapılarını Türkiye’de ilk kez açıyor…

  HERITAGE 2015 Restorasyon, Arkeoloji ve Müzecilik Teknolojileri Fuarı,
  5-7 Şubat 2015 tarihleri arasında, İstanbul Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda Türkiye’de gerçekleşiyor.

  Kültürel mirasla ilgili tüm sektörün buluşma noktası olacak HERITAGE 2015, dünyada kültür varlıklarına yönelik destek sağlayan Kanada Lord Vakfı Sergiler Bölümü Başkan Yardımcısı Maria Piacente, Uluslararası Anıtlar ve Sitler Konseyi- ICOMOS Yöresel Mimarlık Komitesi  başkanı mimar Gisle Jakhelln, ICOMOS Kanada genel sekreteri Dinu Bumbaru, Danimarka- Moesgaard Müzesi’nden konservatör Helle Strehle ve dünya çapında işlere imza atan mimarımız Emre Arolat gibi isimler başta olmak üzere birçok konuşmacıya ev sahipliği yapacak.
  HERITAGE 2015 Restorasyon, Arkeoloji ve Müzecilik Teknolojileri Fuarı ve Konferansları ülkemizin tarih ve sanat varlıklarının korunması, saklanması ve geleceğe aktarılmasına yönelik çalışan kurumlar ile sektörle ilgili tedarikçilerin bir araya getirilmesini sağlamak üzere 5-7 Şubat 2015 tarihleri arasında Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirilecek.
  T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, T.C. Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü ve UNESCO Türkiye Milli Komisyonu’nun destekleriyle düzenlenen organizasyonda, Türkiye’de ‘Kültürel Miras’ eğitimi-yönetimi, belgelemede yeni yöntemler, sergilemede ve teşhirde yeni araçlar, arkeolojide yeni teknikler, konservasyon ve restorasyon teknikleri, yeni uygulamalar ve müzecilik teknolojileri gibi ana başlıklar yer alıyor. HERITAGE 2015’de konferansların yanı sıra film gösterimleri, müzik etkinlikleri ve İstanbul’un gizli kalmış mekanlarına yapılacak geziler gibi birçok faaliyetler de yer alacak. Moda tasarımcısı Hatice Gökçe’nin “Leather Age Anatolia” adlı fotoğraf sergisi de organizasyonu renklendirecek.
  Fuarın yanı sıra güçlü bir konferanslar dizisi de programlandı. Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’ne bağlı birimler 14 konu başlığında sunum yapacak. Türkiye’de kültürel mirasın korunması, yaşatılması, gelecek kuşaklara aktarılmasının bakanlık tarafından nasıl irdelendiğini ortaya koyacaklar. Vakıflar Genel Müdürlüğü de bir sergi ve 2 seminerle fuardaki yerini alacak. UNESCO Türkiye, dünyada kültür varlıklarına yönelik destek sağlayan Lord Vakfı, Europa Nostra ve Dünya Anıtlar ve Sitler Konseyi ICOMOS ve Dünya Müzeler Konseyi ICOM, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi ve Müzecilik Meslek Kuruluşu Derneği de HERITAGE 2015’e destek veren önemli kurum ve kuruşlar arasında yer alıyor.
  murat_akan1Restorasyon, müzecilik ve arkeoloji sektörlerinin ilk kez bir arada ve önemli bir platformda buluşacağına dikkat çeken All Fuarcılık Yönetim Kurulu Üyesi Murat Akan, “Ülkemiz tarih konusunda büyük bir potansiyele sahip fakat sektörel gelişiminin henüz başında olması nedeniyle her üç konuda ayrı birer fuara sahip olabilecek gücü ve oluşumu henüz ne yazık ki yok. Bu nedenle biz Türkiye’de bu üç sektörü bir araya getirip “Kültürel Miras” adı altında topladık. Böyle bir fuar ve konferans, Türkiye’de bir ilki temsil edecek.” dedi.

  Sektör adına Don Kişot’luk yapıyoruz

  “Anadolu’nun kültür değerlerinin ortaya çıkarılmasının bir görev olduğunun altını çizen Akan, “Bu değerlerin ortaya çıkarılması, restore edilmesi ve tanıtılması bizim için milli bir görev. İnsanlık için de ayrı bir görev. Bu fuarla, sektörü geliştirerek uzun vadede katkı yapmayı amaçlıyoruz. Bir bakıma, bu sektörler adına Don Kişot’luk yapıyoruz.” şeklinde konuştu.

  Dünyayı etkileyen isimler HERITAGE 2015’de olacak

  HERITAGE 2015’de Türkiye’den ve dünyadan müzecilik, restorasyon ve arkeoloji çevrelerinin etkili isimleri konuk edilecek.
  Doğal afetler, silahlı çatışmalar ya da modern metropolün gelişimi gibi sıra dışı durumlar çerçevesinde kültürel mirası korumak konusuyla ilgilenen Uluslararası Anıtlar ve Sitler Konseyi ICOMOS Kanada genel sekreteri Dinu Bumbaru, mimarinin tüm alanlarını kapsayan çalışmaları ile dikkat çeken ICOMOS Yöresel Mimarlık Komitesi  Başkanı mimar Gisle Jakhelln ve dünyada kültür varlıklarına yönelik destek sağlayan ve ülkeler düzeyinde yardım yapan Kanada Lord Vakfı Sergiler Bölümü Başkan Yardımcısı Maria Piacente, konferansın beklenen isimlerinin başında geliyor.
  2003’te Avrupa’da Yılın Müzesi ödülünü (EMYA 2003) alan Alicante Arkeoloji Müzesi’nin (MARQ) tasarımını yapmasıyla birlikte İspanya’daki tüm müzelerin konseptlerinin değişmesine sebep olan mimar/müze tasarımcısı Boris Micka da merakla konuşmacılar arasında. O günden beri Avrupa’daki tüm müzelerin yeni bir iletişim formu benimsemiş ve yeni değerler geliştirmiş olması ile birlikte Micka, İspanya ve Avrupa’da museography’nin referansı olarak anılan bir ismi haline geldi.
  Sosyal adalet, kültürel paylaşımın güçlendirilmesi için müzelerin platform olarak kullanılması üzerine yeni paradigmalar geliştiren Kopenhang Müzesi eski direktörü, Müzebilimci Jette Sandahl, Türkiye’de ve dünyada iz bırakan projelere imza atan Emre Arolat Architects’in kurucu ortağı Emre Arolat, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi husamettin_kocana‘Yılın En İyi Müzesi’ ödüllü Baksı Müzesi’nin kurucusu Prof. Hüsamettin Koçan, gelişmekte olan teknolojileri kullanan medya tabanlı sahneografi, anlatı mekanları ve interaktif uygulamalar ajansı Tamschick Media+Space’in CEO’su Mark Tamschick ve uluslararası sergi tasarımı, alanında lider olarak kabul edilen Atelier Brückner’in kreatif yönetmeni Prof.Dr. Uwe Brückner’ da konferansa konuşmacı olarak katılarak kendi alanlarındaki yeni perspektifler, teknolojiler ve uygulamaları katılımcılar ile paylaşacaklar.
  Atina’dan Pire Sualtı Antik Çağlar Müzesi çalışmaları ile gündeme gelen arkeolog-sanat tarihçisi Marlen Mouliou, “Suriye’de Eski Eserlerin Koruması ve Konservasyonu ” tezi ile eğitimini tamamlayan Danimarka – Moesgaard Müzesi’inden konservatör Helle Strehle, ICOMOS Türkiye’den Prof. Dr. Can Binan, Gülsün Tanyeli, Europa Nostra Türkiye adına Prof. Dr. Nuran Zeren Gülersoy, Alessandra Ricci ve arkeoloji konusunda Prof. Dr. Mahmut Drahor, “Taşınır Vakıf Kültürel Mirası” konusunda Suzan Bayraktaroğlu, “Müzeler için Dijital İletişim Staretejileri” konusunda Elif Ç. Artan ve Elif Koçak etkinliğin diğer konuşmacıları arasında yer alıyor.

  Ayrıntılı blgi için; www.expoheritage.com

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin