İçeriğe geç
ana sayfa » SANAT HABERLERİ » Tasarım - Design » Hediyem Istanbul ürünleri Kültür A.Ş mağazalarında

Hediyem Istanbul ürünleri Kültür A.Ş mağazalarında

  Hediyem Istanbul ürünleri

  Kadim şehrin bin bir yüzü

  Kuşkusuz İstanbul dünyanın en güzel kentlerinden biri. Sadece güzelliğiyle değil onu var eden tarihiyle ve sembolleriyle de paha biçilemez bir yere sahip. İşte bu güzelliği ve değeri, dünyanın dört bir yanından gelen insanlarla buluşturmak üzere yola çıkan İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kültür A.Ş, 2013 yılında Hediyem Istanbul markasını kurarak, İstanbul çizimlerinin yer aldığı hediyelik eşyalar üretmeye başladı.

  Marka, İstanbul temalı hediyelik ürünlerin tasarımını, üretimini ve bu ürünlerin pazarlama faaliyetlerini yürütmek üzere kuruldu. İstanbul’un bin bir yüzünü bizleri gösterecek yarışmalara da imza atan İBB Kültür A.Ş, 4. Hediyem İstanbul İllüstrasyon Yarışması’ndaki birbirinden etkileyici çizimlerle bu yıl bizi bambaşka bir İstanbul ile buluşturdu.

  Yarışmalar hem tasarımcıların özgün fikirlerini destekliyor, hem de İstanbul’u en güzel şekilde tanıtıyor

  Hediyem Istanbul markası kurulduğu günden bu yana; illüstrasyon tasarımları, bu tasarım çalışmalarının ürün üzerine dekor uygulamaları ve ürün tasarımı da olmak üzere yüzlerce özel tasarım ürününün üretimini gerçekleştirdi. Ayrıca illüstrasyon, hediyelik ürün ve geleneksel sanatlar alanlarında düzenlediği tasarım yarışmaları ile tasarımcıların desteklenmesi ve özgün fikirlerin ortaya çıkmasına katkı sağladı. İşte bu amaçla geçtiğimiz günlerde 4.’sü düzenlenen ve en iyi tasarımların ödüllendirildiği İllüstrasyon Yarışması çizerlerle buluştu.

  Dereceye girenlere ödülleri verilmek üzere Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda bir tören düzenlendi. Birinciye 8 bin, ikinciye 6 bin ve üçüncüye 4 bin 500 TL. para ödülünün takdim edildiği yarışmada 5 kişiye de bin liralık mansiyon ödülü verilerek, toplamda 23 bin 500 TL’lik ödül İstanbul’u en güzel anlatan çizerlerin oldu. Birinciliği kazanan çizer, Minimal İstanbul çizimiyle Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi öğrencisi 22 yaşındaki Mustafa Alcan olurken, ikincilik ödülü çay bardağına İstanbul’u resmeden ‘Bir Yudum İstanbul’ çizimiyle Marmara Güzel Sanatlar Fakültesi mezunu Erhan Dursun’a layık görüldü. Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Yüksek Lisans öğrencisi Sevda Kaçtı ise kadim kenti bir kalp içine resmederek Kalbim İstanbul adlı çizimiyle üçüncülüğü kazandı.

  Hediyelik ürünler şehir ile kurulan aidiyet duygusunu güçlendiriyor

  Özgün tasarıma sahip, şehrin kültürünü, değerlerini, tarihini, şehre dair deneyimleri yansıtan hediyelik eşya tasarımları hem turistlerin hem İstanbulluların şehir ile aidiyet bağı kurmasını ve şehrin daha etkin ve kalıcı tanıtımının yapılmasını sağlaması açısından kültür endüstrisi alanında önemli rol oynuyor. Şehir temalı hediyelik eşya kategorisinde ‘Hediyem Istanbul’ markasıyla pazar lideri konumuna yükselen İBB Kültür A.Ş, bu yarışmalarla da hem özgün fikirleri destekliyor, hem de İstanbul’a dair en güzel çizimleri kişisel aksesuar, kırtasiye, dekoratif, porselen, cam, tekstil ürünlerine uygulayarak, hem yerli ve yabancı turistler için kente dair hatıra ürünler sunuyor, hem de bu ürünlerle İstanbul’un dünyada tanıtımına katkıda bulunuyor.

  Hediyem Istanbul hakkında…

  İBB Kültür A.Ş, Genel Müdürü Kemal Kaptaner, İstanbul’un kültür ve turizm alanındaki yenilikçi faaliyetlerinin öncü kurumu olarak bu yarışmalarla hem ürün çeşitliğini artırmayı, hem de yenilikçi fikirleri desteklemeyi amaçladıklarını söyledi. İstanbul’un marka değerine katkı sağlamak amacıyla üretilen tasarımlar arasında geleneksel el sanatı ürünlerinden replikalara, dekoratif ürünlerden cam, porselen ve seramik ürünlere kadar hediyelik eşyaların yer aldığını ifade eden Kaptaner şöyle devam etti: “Bu eşyaların her biri bir anı. Kenti anlatan en özel eşyalar. Hepsi tamamen özgün tasarımlar. Yine bu özgün tasarımlar, gördüğünüz üzere bu yarışmalara katılan genç arkadaşlarımızın yaratıcılıklarıyla taçlanıyor. Genç çizerlerimizi başarılarından dolayı kutluyorum. İstanbul’un birbirinden harika görüntüleri ile bizleri buluşturdular. Yakında bu özel çizimler Hediyem İstanbul mağazalarındaki obje ve ürünler üzerinde yerlerini alacaklar” dedi.

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin