Gertrude Abercrombie hayatı ve eserleri

Gertrude Abercrombie hayatı ve eserleri (1908 – 1977)

By editor

Posted in , | Tags : , , , , , , ,

Gertrude Abercrombie

Gertrude Abercrombie

Amerikalı Sürrealist Ressam Gertrude Abercrombie gezici opera şarkıcısı çifti olan, Tom ve Lula Jane (Lula) Abercrombie’nin kızı olarak dünyaya geldi. Dört yaşındayken, ailesi Berlin’e taşındı. İyi Almanca bilmesi nedeniyle ailesine çevirmenlik yaptı. 1. Dünya Savaşı patlak verdiğinde, Almanya dan ayrılıp Aledo, İllinois’e taşındılar. 20 yaşındayken, İllinois Üniversitesi nde Roma Dili Lisansını yaptı ve mezuniyet sonrası Chicago Sanat Enstitüsü ve American Academy of Chicago da sanat okumaya karar verdi. 1931 de illustrasyon kataloğunu hazırladı ve sonra, 1932 yılında resim kariyerine başladı.

1930’ların başında, Abercrombie ilk sergilerini ilerici Chicago galerilerinde açtı. 1934 yılında WPA da bir pozisyon elde etmişti. Maaşı bir daire kiralamaya ve ailesinden ayrılmaya yetiyordu. 1940 yılında WPA dan ayrıldı ve avukat Robert Livingston ile evlendi. İlk kızları Dinah 1942 yılında doğdu. 1948 yılında boşandı ve aynı yıl Paul Warren adı ile yazan müzik eleştirmeni Frank Sandiford ile evlendi. 1964 yılında boşandılar.

Abercrombie, Dizzy Gillespie, Charlie Parker, Sarah Vaughan ve Billie Holiday gibi birçok ünlü caz müzisyenleri ile arkadaş oldu ve bu doğaçlama partiler yıllarca sürdü. Piyano çalan ve bebop caz söyleyen sanatçı Chicago Kraliçesi olarak adlandırılmıştır.

Abercrombie 68 yaşında öldü. Son yıllarını tekerlekli sandalyeye mahkum, alkol bağımlısı olarak geçirmişti.

Ölüm İçin Dizayn

Ölüm İçin Dizayn

Beyaz Kedi

Beyaz Kedi

Aledo'da Slaughterhouse Harabesi

Aledo’da Slaughterhouse Harabesi

postline

Share this story

btt