İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı A » Pieter Coecke van Aelst » Pieter Coecke van Aelst Hayatı ve Eserleri

Pieter Coecke van Aelst Hayatı ve Eserleri

  Pieter Coecke van Aelst

  Pieter Coecke van Aelst (1502-1550)

  Flaman Ressam ve Gravürcü Pieter Coecke van Aelst 14 Ağustos 1502’de doğu Flander’de Alost’da doğdu.

  1517-1521 arasında Brüksel’de ressam Bernard van Orley’in öğrencisi oldu ve 1521’de İtalya’ya giti. Dönüşünde 1527 tarihinde Anvers ressamlar loncasına kabul edildi ve aralarında Pavia Savaşı ve Maximilien’in Avları gibi eserler de bulunan halı desenleri çizdi.

  Coecke Konstantinopolis’i 1533-1534’te ziyaret etti. Ancak, ilk dönemlerinde 1525 yılları civarında da İstanbul’a gelmiştir.

  Beyoğlu’ndan bakarak yaptığı panorama, Osmanlı dönemine ait bugüne kadar bilinen ilk İstanbul görünümüdür. İstanbul’dan sonra Rumeli’ye giden sanatçı, Osmanlı günlük yaşamıyla ilgili görünümlerin de yer aldığı Rumeli manzaraları da betimlemiştir. Desenleri gravürlenerek ölümünden sonra eşi tarafından albüm halinde yayınlanmıştır. Bu albümün Avrupada çok az sayıda nüshası bulunmaktadır.

  1534’te geri döndüğünde, kendisi de Malinesli bir ressam olan Maeyken Verhulst ya da Bessemers ile evlendi. Çiftin kızlarından biri, Coecke’nin öğrencisi Pieter Bruegel ile evlendi. 8 V. Karl’ın ve Macaristan kraliçesi Marie’nin ressamı oldu. Kimi yazarlara göre, imparatorluk donanmasıyla birlikte 1535’te Tunus’a gitmiş ve şehrin alınışına tanık olmuştur.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin