Henry Thomas Alken hayatı ve eserleri (1785 – 1851)

Henry Thomas Alken

Henry Thomas Alken

İngiliz Ressam Henry Thomas Alken 1785’de Soho, Westminster’de doğdu. Ressam Samuel Alken’in oğlu olan sanatçı ilk eğitimini babasından aldı ve Londra’da muhtelif gazetelerde kitap ressamı olarak çalıştı. Kendine özgü çalışmalarıyla dikkat çekti. Dönemin ünlü minyatür ressamı John Thomas Barber Beaumont’tan grafik ve minyatür dersleri aldı.

Minyatür çalışmayı bırakmadan önce son kez Kraliyet Akademisi’nde ikinci bir minyatür sergiledi. Kariyerinin başlarında “Ben Tally-O” adı altında sportif konular çalıştı. Alken, 14 Ekim 1809’da, St Clement Kilisesi Ipswich’te Maria Gordon ile evlendi. Ertesi yıl 22 Ağustos’ta çiftin ilk oğlu vaftiz edildi.

Alken’in, ikisi sanatçı olmak üzere beş çocuğu oldu. Sanatçı olanlar Henry Alken junior ve Sefferien junior olarak da bilinen spor sanatçısı Samuel Henry’dir.

Ayrıca kitap ressamı ve gravür sanatçısı olan Alken, erken dönemlerinde levha üzerine baskı ile hayvan figürleri, gazete ya da kağıt üzerine ise suluboya ile av, at yarışı ve savaş sahneleri yaptı. Minyatür eğitimi aldıktan sonra spor gösterilerinde hazır bulundu ve gazetede çizmesinin yanısıra gösterilerdeki sahnelerden bazılarını National Sports of Great Britain için levha üzerine baskı yaparak yansıttı.1819’da How to Qualify for a Meltonian adlı, altı gülünç sahneden oluşan gravürü ses getirdi.


SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


Sanatçının alfabetik eser örnekleri indexi

Engelli Yarıştan Görüntü Geçerken, Tarih: 1845, Orijinal Boyut: 25 x 35,6 cm, Yer: Yale Center for British Art, New Haven, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

Engelli Yarıştan Görüntü, Tarih: 1845, Orijinal Boyut: 25 x 35,6 cm, Yer: Yale Center for British Art, New Haven, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

Av Sahnesi, Tarih: 1840, Orijinal Boyut: 46 x 62 cm, Yer: Yale Center for British Art, New Haven, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.