İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı A » Eugene Emmanuel Amaury Duval » Eugene Emmanuel Amaury Duval Hayatı ve Eserleri

Eugene Emmanuel Amaury Duval Hayatı ve Eserleri

  Eugene Emmanuel Amaury Duval

  Eugene Emmanuel Amaury Duval (1808 – 1885)

  Fransız Akademik Klasik Ressam Eugene Emmanuel Amaury Duval 1808’de Montrouge’de doğdu. Sanatçı 1825’ten itibaren eserleri üzerinde güçlü bir etkisi olan Fransız ressam Jean Auguste Dominique Ingres’den resim ve çizgi üzerine ders aldı.

  1829’da Fransa Charles tarafından desteklenen sanatçılar ve bilim adamlarından oluşan bir heyetle Yunanistan’a gitti. Burada arkeolojik konuların desenlerini çizdi. 1830’da bir çocuk portresiyle ilk karma sergi deneyimini yaşadı. 1868’e kadar portrelerini sergilemeyi sürdürdü. 1833 yılında Paris salonunda, yeşil Lady ve kendi portresi (hala Musée des Beaux-Arts de Rennes görülebilir) gibi birçok portreler ile sergiye katıldı. 1834 yılında “Yunan çoban isimli eserini sergiledi.

  1834-36 arasında İtalya’ya yaptığı seyahatlerden sonra rönesans ve neo-grek yapıtların örnekleri üzerinde çalıştı. Resimlerinde Antik Yunan sanatının ince, ağırbaşlı, zarif, sakin kadın figürlerini model olarak aldı. 

  Fransa’ya döndükten sonra Louis-Philippe ve Napolyon III hükümeti tarafından kiliseleri süslemek için görevlendirildi. Bu süreçte Église Saint-Merry de Sainte Philomène Şapeli (1840 – 1844), Saint-Germain-l ‘Auxerrois Şapeli Paris (1844 – 1846) ve sonra Saint-Germain-en-Laye kilise Kilisesi (1849 – 1856) için çalıştı.

  Esas ününü 1862 tarihli Venüs’ün Doğuşu tablosu ile elde etti. Portreleriyle resim sanatında klasisizmin normlarını etkiledi. Resimleri günümüzde başta Paris Musee d’Orsay, Versay Sarayı gibi birçok müzede sergilenmektedir. Hatıralarını da yayınlayan sanatçı 1885’te Paris ‘te öldü.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  Eser Örnekleri

  Eugene Emmanuel Amaury Duval Venüs'ün Doğuşu
  Eugene Emmanuel Amaury Duval Deniz Kıyısında

  Tablo indexi

  Deniz Kıyısında, Yer: Musée des Beaux-Arts, Rouen

  Venüs’ün Doğuşu, Tarih: 1862, Orijinal Boyut: 196.8 x 108.9 cm, Yer: Musée des Beaux-Arts, Lille

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin