İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı A » Sophie Gengembre Anderson » Sophie Gengembre Anderson Hayatı ve Eserleri

Sophie Gengembre Anderson Hayatı ve Eserleri

  Sophie Gengembre Anderson

  Sophie Gengembre Anderson (1823 – 1903)

  Fransız Preraphaelist Ressam Sophie Gengembre Anderson 1823 yılında Paris’te doğdu.

  Parisli bir mimarın kızı olan sanatçı erken yaşlardan itibaren Baron von Steuben’in yanında portre çalışmaya başladı. 1848 isyanı patlak verince ailesi ile birlikte Amerika’ya gitti ve Cincinnati’ye yerleşti. 1854’te İngiliz sanatçı Walter Anderson’la evlenince İngiltere’ye gitti. Bir yıl sonra Royal Akademi’de resimlerini sergiledi.

  Anderson’ın çalışmaları, Kraliyet Akademisi, İngiliz Sanatçılar Cemiyeti (RBA) ve İngiliz Kurumu dahil olmak üzere geniş galerilerde sergilendi. Sağlık sorunu nedeniyle çift, 1871’de Capri Adası’nda Villa Castello adında geniş bir bahçeye sahip bir eve taşındı. Capri o dönemde bir sanatçı kolonisi gibiydi. Frederic Leighton, Walter McLaren, John Singer Sargent, Edouard Alexandre Sain ve Jean Benner bu adada yaşıyorlardı.

  1878-1887 yılları arasında Grosvenor Gallery’de eserleri sergilendi. Anderson, köylü kadın ve çocuk resimlerini içeren İtalyan türü ve Neoklasik resimler yaptı. Kadınların başarılı bir sanatsal kariyere sahip olmalarının zor olduğu bir zamanda, yaptığı resimler onun başarılı bir kariyere sahip olmasını sağladı.

  Resimlerinde özellikle kumaş dokularını ustalıkla tuvale yansıtan Anderson yüksek bir resim tekniğine ulaştı. 1852’de resimlerinden bazıları kitap resmi olarak Historical Collections of the Great West adlı önemli çalışmada kullanıldı. 1860’da eşiyle Pensilvanya’ya gitti. National Academy’de sergi açtı. Louis Prang için çalıştığı sırada ‘Pratting Primrose’ ve ‘Dotty Dimple’ adlı ünlü tablolarını yaptı.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  tablo indexi

  Leylak Zamanı, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya

  Tarlakuşunun Şarkısı, Tarih: 1903, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya, Orijinal Boyut: 43,5 x 53,5 cm

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin