İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı A » Charles Angrand » Charles Angrand Hayatı ve Eserleri

Charles Angrand Hayatı ve Eserleri

  Charles Angrand

  Charles Angrand (1854 – 1926)

  Fransız Pointilist Ressam Charles Angrand 1854’te Criquetot-sur-Ouville’de doğdu. Sanatçı Rouen’de Peinture et de Desin Rouen’de resim eğitimi aldı. Paris Beaux-Arts’ta genel olarak başarılı addedilmemesine karşın, resimde empresyonizmi, kendine has bir teknikle yorumlayarak tartışmalı bir üne sahip oldu.

  1875’te Paris’e gitti ve burada kendisini güçlü bir şekilde etkileyen Jean Baptiste Camille Corot‘un retrospektif sergisini gezdi. Angrand’ın Pointillist teknikleri farklılık göstermekteydi. Parlak kontrast renkler kullanan Seurat ve Signac’tan daha yumuşak bir palete sahipti.

  Angrand, gölgeleri arttırmak ve uygun tonu sağlamak için çeşitli renkteki noktaları kullanırken, diğer birçok Neo-Empresyonist eserde bulunan güçlü renk kullanımına girmedi. Üstünde kendi portresi olan, aynı zamanda ışık ve gölgenin hassas kullanımını da gösteren monokrom pastel boya çizimleri Signac tarafından başyapıt olarak değerlendirildi. Çalışmalarını Les Indépendants, Galerie Druet, Galérie Durand-Ruel ve Bernheim-Jeune’da ve ayrıca Rouen’de sergiledi. Eserleri Brüksel’de 1891 sergisinde görüldü.

  1882’ye kadar Paris Collége Chaptal’da öğretmenlik yaptı. Paris’in ilerici sanat çevresiyle irtibata geçti. 1884’de Salon des. Indépendants’ın kurucuları arasında yer aldı. Çoğunlukla kır manzaraları ve mutfak bahçelerini konu olarak aldı. Monet ve Camille’nin fırça vuruşlarından etkilendi.

  1890’lı yılların başlarında, resimden vazgeçti, bunun yerine, sembolist yoğunluğunda kırsal sahneler ve anne ve çocuk tasvirlerini içeren desen ve pasteller üretti. Bu süre zarfında, ayrıca Les Temps nouveaux gibi anarşist yayınlar için resimler çizdi.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  Eser Örnekleri

  Charles Angrand Hasat Manzarası
  Charles Angrand Paris'ten Ayrılan Batı Expresi
  Charles Angrand Sokakta Adam ve Kadın

  Charles Angrand tablo indexi

  Hasat Manzarası, Tarih: 1889, Boyut: 40,3 x 47,9 cm, Yer: Özel koleksiyon, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  Sokakta Adam ve Kadın, Tarih: 1887, Orijinal Boyut: 38,1 x 33 cm, Yer: Musée National d’Art Moderne, Paris

  Paris’ten Ayrılan Batı Expresi, Tarih: 1886, Teknik: Tuval üzeri yağlıboya, Orijinal Ebat: 73 x 92 cm

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin