Richard Ansdell Hayatı ve Eserleri (1815 – 1885)

Richard Ansdell

Richard Ansdell

İngiliz Ressam Richard Ansdell 1815’de Liverpool’da doğdu.

1835’de, daha sonraki yıllarda yöneticiliğini yapacağı Liverpool Academy Schools’ta resim eğitimi almaya başladı. ” Waterloo Coursing Meeting ” adlı tablosuyla sanat çevrelerinde tanınmaya başladı. 1843’te halk sergisi açtı ve diğer çalışmalarıyla da hafızalara kazındı.

149 çalışmasından biri olan ” Shooting Party in the Highlands ” Royal Academy’de sergilendi. Çoğunlukla avlanan ya da spor yapan erkek figürlerini; at ve köpek figürlerleriyle birlikte resmetti. Çoban ve vahşi hayvan tasvirleri de ele aldığı konular arasındaydı.

1884’te İskoçya’ya seyahat etti. İskoçya kırlarından çok etkilendi. 1856’da ressam John Phillip’le birlikte İspanya’ya gitti. Ayrıca William Powell Frith ve Thomas Creswick ile manzara resmi ile ilgili olarak ortak bir tarz geliştirdi. Ansdell’in resimlerinde figürler genellikle tuvalin ön tarafında yoğunlaşarak resme derinlik kazandırıyor; bu durum aynı zamanda resmin fonuna dekor havası katıyordu.

1885’de ölen Ansdell’in stüdyosu, 1886’da Londra, Christie’de satıldı. Yapıtları halen National Museums Liverpool, Philadelphia Museum of Art, Tate Gallery ve Royal Academy of Arts’ta sergilenmektedir.


SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


Richard Ansdell tablo indexi

Av Bekçisi, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya

Keçiler Koyun ve Midilli, Tarih: 1855, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya, Orijinal Boyut: 50 x 81 cm

Granada Yolunda Otlaktan Dönüş, Tarih: 1880, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya, Orijinal Boyut: 107 x 153 cm