İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı A » Johann Anwander » Johann Anwander Hayatı ve Eserleri

Johann Anwander Hayatı ve Eserleri

  Johann Anwander (1715 – 1770)

  Alman Rokoko Ressamı Johann Anwander 1715’te Rappen’de doğdu.

  Bir çiftçinin oğlu olan Anwander eğitimini Ottobeuren manastırında yaptı. 1740’da Lauingen belediye başkanı Johann Kasper Seser’in kızı olan Maria Franziska ile evlendi. 

  Evi, bugün halen Schogmel Kulesi’nin hemen yakınında, Herzog-Georg-Straße 21’de bulunmaktadır. 1740-1764 yılları arasında Maria Franziska’nın, üçü daha büyük yaşta olan on iki çocuğu oldu.

  Anwander geçici olarak, özellikle Bamberg başpiskoposu alanında çalıştı. 50 nin üzerinde kilisede resim ve freskleri bulunmaktadır. Bunlar içinde en önemlisi bugün kayıp olan eski Bamberger Belediye Binası için yaptığı fasaddır. Ayrıca Dominiken kilisesi için tavan kompozisyonu da önemli çalışmaları arasındadır. 

  Schwäbisch Gemünd’deki (bugün büyük ölçüde tahrip edilmiş) eski Dominik kilisesindeki anıtsal tavan resimlerini yapmıştır. Eski Benedictine Manastırı Scheyern için iki büyük tasvirin ona ait olduğu düşünülmektedir

  Rokoko ekolüne mensup olamasına karşın eserlerindeki detaylar yalınlaşma eğilimini taşır. Temayı öne çıkarıp vurgulamaya daha çok önem vermiştir.

  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  Sanatçının tablo indexi

  Aziz Cosmas ve Damian, Tarih: 1762, Orijinal Boyut: 182 x 240 cm, Yer: Studienkirche Maria Himmelfahrt, Dillingen (Donau)


  Literatür

  Franz Friedrich Leitschuh: Anwander, Johann. In: Ulrich Thieme, Felix Becker (ed.): Antik çağlardan günümüze görsel sanatçıların genel sözlüğü. Cilt 2: Antonio da Monza-Bassan. Wilhelm Engelmann, Leipzig 1908, s. 20-21.

  Genel sanatçı sözlüğü. Tüm zamanların ve halkların görsel sanatçıları (AKL). Cilt 4, Seemann, Leipzig 1990, ISBN 3-598-22744-2, sayfa 477.

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin