İçeriğe geç
ana sayfa » TÜRK RESSAMLAR » Celal Esad Arseven Hayatı ve Eserleri

Celal Esad Arseven Hayatı ve Eserleri

  Celal Esad Arseven

  Celal Esad Arseven (1875 – 1971)

  Türk Ressam, Yazar, Müzisyen Celal Esad Arseven 1875’de İstanbul’da doğmuştur. Sadrazam müşir Ahmed Esad Paşa’nın oğludur. Harbiyede Hocası Ali Rıza‘dan ve Zonaro‘dan suluboya öğrenmiş, 1894 de subay çıkmıştır. 1908 de Türk Ressamlarının eserlerini sergilemek ve mabeyn orkestrası ile konserler vermek üzere Avrupa’ya gönderildi. Dönüşünde kolağası iken istifa etti ve kendisini tamamen sanata verdi.

  Suluboya resimleri ile dikkati çeken Celal Esad Arseven’in, sanat alanındaki asıl hizmeti, güçlü kalemi ile pek çok eser vermiş olmasındadır.

  Önce karikatürist Selah Cimcoz ile birlikte kalem dergisinde çalışan sanatçı, bir taraftan da Sanayii Nefise Ve Mülkiye’de kültürünü genişletmiş, bir çok önemli görevlerden sonra Akademi Profesörlüğünde de uzun yıllar hizmet etmiştir. Bir ara milletvekilliği de yapmış olan Arseven’in asıl hizmetini teşkil eden eserlerinden bazıları şunlardır.

  İlk resim dersleri, Ressamlara Rehber, Renkler ve Yağlıboya, Ressam ve Mimarlara Mahsus Menazir, Sanayi-i Nefise istilahları, Türk Sanatı, Kamusu sanat, Sanat Lügatı, Sanat Ansiklopedisi, Türk Sanat Ansiklopedisi.

  Bunlardan Türk Sanatı ayrıca Fransızca olarak da yayınlanmıştır. Daha pek çok eserleri ve makaleleri bulunan Arseven, tiyatro yazarı ve Viyana’da temsil edilen Şaban adlı ilk opera bestecimiz olarak da ayrı bir değerdir.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


  Eser Örnekleri

  Celal Esad Arseven Vazoda Çiçekler
  Celal Esad Arseven Istanbul Manzarası

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin