İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı A » Alphonse Asselbergs » Alphonse Asselbergs Hayatı ve Eserleri

Alphonse Asselbergs Hayatı ve Eserleri

  Alphonse Asselbergs (1839 – 1916)

  Belçikalı Ressam Alphonse Asselbergs 1839’da Brüksel’de doğdu. Belçika’nın önemli simalarından sanayici Henri Asselbergs’in(1809-1889) oğluydu. Babasının kağıt fabrikasında çalışan Asselbergs 1863 yılında resim yapmaya karar verdi. Edward Huberti’nin öğrencileri olan Hippolyte Boulenger ve Theodore Fourmois ile çalıştı. Bu arada Theodore Baron ile arkadaş oldu.

  1867’de Tervuren Cemiyetinin bir yıl sonra da Société libre des Beaux-Arts üyesi oldu. Asselberg, 1871 Ekim’inde Tervuren’den ayrıldı ve Eisden’deki Théodore T’Scharner’in yanında kısa bir süre kaldı. 1872’de dört ay boyunca Kinrooi’de küçük bir kulübede kaldı.

  Bu dönemde Genk’e düzenli kısa geziler yaptı. Bu nedenle, kesinlikle Genk Okulu’nun ilk temsilcilerinden biri olduğu söylenmektedir. 1873 ve 1874 yıllarında Cezayir’de ressam Arthur Bouvier’in şirketinde çalıştı. Ağırlıklı olarak manzara resimleri çalıştı. Çalışmalarında pastoral renklere ağırlık verdi ve romantizme yakın peyzajlar üretti.

  Cezayir’den döndükten sonra, 1874 – 1875 kışlarında Genk’te kaldı. Ancak bu huzurlu ortamda bile pek rahat edemedi. Barbizon’a gitmek ve Théodore Rousseau’nun çalışmalarını yerinde incelemek istedi. Joseph-Théodore Coosemans ile birlikte, 1875 yılında Fontainebleau Ormanına bir çalışma gezisi yaptı. Daha sonra Théodore Baron’un şirketinde çalışmaya başladı.

  Bu sürede Asselberg, “Mare-aux-fées Mart Günü” (1877; Belçika Devleti tarafından 1877’de satın alındı; KMSK Brüksel), “Le Bas-Bréau” ve “Les Gorges d’Apremont” gibi önemli tablolarını üretti. Ayrıca yakındaki Marlotte köyündeki (Hof van Merlijn, Tervuren) kar Manzaralarından etkilendi. Bu çalışmalarla çeşitli salon sergilerinde önemli başarılar elde etti.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  Sanatçının tablo indexi

  Kış Günü, Tarih: 1876, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya, Orijinal Boyut: 83,2 x 123,1 cm

  Sahilde Bir Gün, Boyut: 22.7 x 37.5 cm, Teknik: Karton üzeri yağlı boya


  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin