İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı A » John James Audubon » John James Audubon Hayatı ve Eserleri

John James Audubon Hayatı ve Eserleri

  John James Audubon

  John James Audubon (1785 – 1851)

  Amerikalı Kuş Bilimci ve Ressam John James Audubon 1785’te Fransız Kolonisi Saint Domingue’de doğdu. Paris’te Jacque Louis David’den resim dersleri aldı. 1803’te babasıyla Amerikaya göç etti. Yolculuk sırasında sarılık hastalığına yakalandı ve Quakers tarafından işletilen bir hastanede tedavi gördü. Burada hem İngilizce öğrendi hemde gelecekteki eşi Lucy Bakewell ile tanıştı.

  Philadelphia’ya taşındı ve orada avcı ve tüccar olarak yaşamını sürdürdü. 1808 yılında, Lucy Bakewell ile evlendi. Genç araştırmacı olarak, her yıl aynı yuvaya dönen kuşları takip edip işaretlemeye başladı.

  İşlerini, Ohio Nehri boyunca batıya doğru Pennsylvania ve Kentucky eyaletlerine kadar genişletti. Henderson’da bir mağaza açtı. Muhtemelen orada diğer büyük Amerikan kuş bilimci Alexander Wilson ile tanıştı. Audubon iki oğlu Victor Gifford ve John Woodhouse, ve erken yaşta ölen bir kızı oldu. Boş zamanlarında daha önce Fransa’da yaptığı gibi kuş çizimleri çalıştı. Daha sonra işleri bozuldu ve iflas etti. 1819’da kısa bir süre için hapiste yattı.

  Tutukluluk süresince Kuzey Amerika’daki tüm kuşları kataloglamayı planladı. Asistanı ile, Mississippi Nehri aşağısına yolculuğa başladı. 1821 baharında birkaç ay yaşadığı New Orleans’a geldi. Ertesi yaz, bir çiftçi ailesine sanat dersi vermek ve kuş yaşamını keşfetmek Louisiana’ya  gitti. Bu geziler sırasında, eşi özel öğretmen olarak çalışıyordu.

  Audubon kuşların resmini yaparken her zaman aynı metodu izledi: Önce, mümkün olduğunca vücuda az zarar verecek şekilde kuşları avlıyor, sonra tel ve karkaslarla doğal görünümlü pozisyonlarda model oluşturup çizim yapıyordu. Bu metod onun daha sonraki çizim başarısının temelini oluşturmuştur.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  John James Audubon tablo indexi

  Pembe Kaşıkçı, Tarih: 1835, Orijinal Boyut: 64,7 x 95,2 cm

  Martılar

  Çalıkuşu

  Ağaçkakan

  Yolcu Güvercin

  Mavi Saka

  Peçeli Baykuş

  Avcı Kartal

  Mavi Sakalar

  Şahinler

  Kartal, Tarih: 1829, Orijinal Boyut: 65 x 97,1 cm


  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin