John James Audubon hayatı ve eserleri

John James Audubon hayat ve eserleri (1785 – 1851)

By editor

Posted in , | Tags : , , , ,

John James Audubon

John James Audubon

Amerikalı Kuş Bilimci ve Ressam John James Audubon 1785’te Fransız Kolonisi Saint Domingue’de doğdu. Paris’te Jacque Louis David’den resim dersleri aldı. 1803’te babasıyla Amerikaya göç etti. Yolculuk sırasında sarılık hastalığına yakalandı ve Quakers tarafından işletilen bir hastanede tedavi gördü. Burada hem İngilizce öğrendi hemde gelecekteki eşi Lucy Bakewell ile tanıştı. Philadelphia’ya taşındı ve orada avcı ve tüccar olarak yaşamını sürdürdü. 1808 yılında, Lucy Bakewell ile evlendi. Genç araştırmacı olarak, her yıl aynı yuvaya dönen kuşları takip edip işaretlemeye başladı.

İşlerini, Ohio Nehri boyunca batıya doğru Pennsylvania ve Kentucky eyaletlerine kadar genişletti. Henderson’da bir mağaza açtı. Muhtemelen orada diğer büyük Amerikan kuş bilimci Alexander Wilson ile tanıştı.

Audubon iki oğlu Victor Gifford ve John Woodhouse, ve erken yaşta ölen bir kızı oldu. Boş zamanlarında daha önce Fransa’da yaptığı gibi kuş çizimleri çalıştı. Daha sonra işleri bozuldu ve iflas etti. 1819’da kısa bir süre için hapiste yattı.

Tutukluluk süresince Kuzey Amerika’daki tüm kuşları kataloglamayı planladı. Asistanı ile, Mississippi Nehri aşağısına yolculuğa başladı. 1821 baharında birkaç ay yaşadığı New Orleans’a geldi. Ertesi yaz, bir çiftçi ailesine sanat dersi vermek ve kuş yaşamını keşfetmek Louisiana’ya  gitti. Bu geziler sırasında, eşi özel öğretmen olarak çalışıyordu.

Audubon kuşların resmini yaparken her zaman aynı metodu izledi: Önce, mümkün olduğunca vücuda az zarar verecek şekilde kuşları avlıyor, sonra tel ve karkaslarla doğal görünümlü pozisyonlarda model oluşturup çizim yapıyordu. Bu metod onun daha sonraki çizim başarısının temelini oluşturmuştur.

Sanatçının Tablo Listesi

John James Audubon Mavi Sakalar

Mavi Sakalar

John James Audubon Avcı Kartal

Avcı Kartal

John James Audubon Peçeli Baykuş

Peçeli Baykuş

John James Audubon Mavi Saka

Mavi Saka

John James Audubon Yolcu Güvercin

Yolcu Güvercin

John James Audubon Ağaçkakan

Ağaçkakan

John James Audubon Çalıkuşu

Çalıkuşu

John James Audubon Martılar

Martılar

John James Audubon Pembe Kaşıkçı

Pembe Kaşıkçı

John James Audubon Kartal

Kartal

John James Audubon Şahinler

Şahinler

postline

John James Audubon tablo indexi

Pembe Kaşıkçı, Tarih: 1835, Orijinal Boyut: 64,7 x 95,2 cm

Martılar

Çalıkuşu

Ağaçkakan

Yolcu Güvercin

Mavi Saka

Peçeli Baykuş

Avcı Kartal

Mavi Sakalar

Şahinler

Kartal, Tarih: 1829, Orijinal Boyut: 65 x 97,1 cm

Share this story

btt