İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı A » Anton Azbe » Anton Azbe Hayatı ve Eserleri

Anton Azbe Hayatı ve Eserleri

  Anton Azbe

  Anton Azbe (1862 – 1905)

  Slovak Realist Ressam Anton Azbe 1862’de Gorenja vas-Poljane’de doğdu. Sanat eğitimine Janez Wolf’un öğrencisi olarak Lyubliyana’da başladı. 1882’de Viyana Kunstakademie’ye, 1884’te Münih Akademisine geçti.

  Burada antikacılık dersine daha sonra Ludwig von Löfftz’ün Genel Resim bölümüne geçti. Profesör Sandor Wagner’in özel öğrencisi olduktan sonra 1892’de Vesel ve Rihard Jakopič, Ažbe’ye öğrencilerin resimlerini inceleme ve düzeltme konusunda bir iş önerdi.

  İki ay sonra, yeni öğrencilerin gelişi, Ažbe’nin Ažbe Okulu’nu başlatmasını sağladı. Türkenstrasse’de kısa bir süre kaldıktan sonra okul, daimi merkezine taşındı. Daha sonra Ažbe okul sınıfları için başka bir bina kiraladı ve Georgenstrasse’deki özel atölyesine geçti,

  Okul hiçbir zaman öğrencisiz kalmadı. 150 kadar öğrenciyi okulundan mezun etti. Başta Alexej von Jawlensky olmak üzere, Matej Sternen ve Marianne von Werefkin, yaklaşık on yıl boyunca okula devam etti. 1899 – 1900 yılları arasında Igor Grabar’ı asistan olarak tuttuğu kısa bir süre dışında, tek hoca olarak kaldı. Uzun süredir kurulu olan Münih Akademisi ve Saint Petersburg’daki İmparatorluk Sanat Akademisi, Ažbe okulunu tanıdı ve hazırlık veya “yenileme” kursu olarak önerdiler.

  Öğrencileri arasında Alexej von Jawlensky, Iwan Jakowlewitsch Bilibin, Wassily Kandinsky, Karl Friedrich Lippmann, Franziska Gräfin zu Reventlow, Hans Huber-Sulzemoos, Erma Bossi ve Eugeniusz Zak bulunmaktadır. Münih sanat çevrelerinin önemli simalarından biri oldu.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  Sanatçının tablo indexi

  Bavyeralı Portresi, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya, Tarih: 1889

  Yaşlı Adam, Tarih: 1905, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya, Orijinal Boyut: 95 x 77 cm

  Nü, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya


  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin