İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı A » Marcelle Ackein » Marcelle Ackein Hayatı ve Eserleri

Marcelle Ackein Hayatı ve Eserleri

  Marcelle Ackein (1882 – 1952)

  Fransız oryantalist ressam Marcelle Ackein, 1882’de Cezayir’de doğdu ve çocukluğunu Cezayir’de geçirdi.

  Olağanüstü yetenekli bir öğrenci olan sanatçı Paris Güzel Sanatlar Okulu’nda mimarlık, heykel ve resim okudu. Kazandığı bir çok ödüle rağmen resmi jürinin “modern” bulması nedeniyle Prix de Rome ödülünü alamadı.

  Her ne kadar öğretmenlik yapmak zorunda olsa da, kendi çalışmalarına zaman ayırmayı başardı. Kararlılıkla Afrika’ya seyahat için sponsor peşinde koştu.

  Fas’ta üç aylık bir süre boyunca eski imparatorluk şehirlerinden çok etkilendi. Bu yolculuktan kaynaklanan bir tablo olan Bergers au douar (Maroc) (Douar’daki Çobanlar (Fas), o zamanki sömürge müzesi (Paris Ulusal Müzesi ve Fransa, Musée National des Arts Africains ve Océanien, Paris) tarafından satın alındı. Bunun üzerine sanatçı Senegal, Nijer, Fransız Sudanı ve Gine’ye seyahat etti.

  Orada, müzisyenleri, denizcileri çalıştı. Sırtlarında sepet taşıyan kadınları, palmiye ağaçlarını ve kulübeleri, bebeklerle dolu bir şekilde tasvir etti. Fas resimlerinde olduğu gibi, gölgeli ve uyumlu renklerin geniş bloklarıyla yapılan bu Afrika sahneleri büyük bir özgünlük üründür. Çalışmaları Oryantalist Salonlarında ve 1922 ve 1931’deki Sömürge Sergilerinde sergilenmesine rağmen, eserlerini bir araya getirip büyük bir sergi yapma fırsatı bulamadı.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


  Sanatçının tablo indexi

  Bir Sudan Köyü, Tarih: 1923, Boyut: 45 x 81 cm, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya..

  Gine Limanında, Boyut: 155 x 157,5 cm, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya..

  Balafon Çalan Adam, Boyut: 205 x 119 cm, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya..

  Kadınlar ve Çocuklar Gine, Boyut: 153,5 x 135,5 cm, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin