İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı A » Norman Adams » Norman Adams Hayatı ve Eserleri

Norman Adams Hayatı ve Eserleri

  Norman Adams

  Norman Adams (1927 – 2005)

  İngiliz Sembolist Ressam ve illüstratör Norman Adams 1942-1946 yılları arasında Harrow Sanat Okulu’nda eğitim aldı. Ardından Los Angeles Sanat Merkezi Okulu’nda eğitimini sürdürdü. Kariyerini Royal Sanat Koleji’nde sürdürdüğü sırada “Bronz Medal for Painting” ödülünü aldı. Manchester Sanat Okulu’nun kurucusu oldu.

  Resimlerinde iç içe geçmiş ya da tuvale çeşitli biçimlerde yerleştirilmiş dairesel formları, çizgileri pastel renklerle birlikte kullanan Norman’ı 20. yüzyıl sembolist resminin temsilcilerinden biri olarak nitelendirmek mümkündür. 

  Adams’ın çizimleri, Reader’s Digest, Erkeklerin Yaşamı, Harpers, National Geographic, TV Rehberi, Saturday Evening Post, True Magazine, Argosy, Spor Amortisman, Tarla ve Dere, Business Week, Cabela’s, Medical Economics gibi dergilerde yayınlanmıştır.

  Adams’a ün kazandıran çalışmalardan en önemlileri 1956’da Broad Lane Comprehensive School’un duvarlarına yaptığı duvar resimleri ve Londra’da cross station’lara yaptığı 14 seramik paneldir. İlk kişisel sergisini 1952’de Gimpel Fils’te açan Adams’ın 1 numaralı retrospektivi halen 1986’da yöneticiliğine seçildiği Royal Akademi’nin Diploma Galerisi’nde sergilenmektedir.

  Adams, 20. yüzyılın en değerli İngiliz ressamlarından biridir. Zamanının birçok sanatçısından etkilenirken ve onları etkilerken, hiçbir zaman bir hareketin parçası olmadı. Sakin bir karaktere sahip olan sanatçı eserlerin pazarlama mekanizmasın bir parçası olduğuna inanmadı. Basit ama harika resimler çizdi ve insanların kendisini bulmasını bekledi ve hayatı boyunca başarılı oldu.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


  Eser indexi

  Isa’nın Çarmıha Gerilişi ve Adem’in Ağacı, Tarih: 1989, Orijinal Boyut: 127 x 152,6 cm, Yer: Tate Modern Londra

  Bütünlük Rüya 01, Tarih: 1964, Orijinal Boyut: 86,4 x 91,4 cm, Tate Modern Londra

  Gökkuşağı 01, Tarih: 1966, Bulunduğu Yer: Tate Modern Londra

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin