İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı B » Andre Bauchant » Andre Bauchant Hayatı ve Eserleri

Andre Bauchant Hayatı ve Eserleri

  Andre Bauchant

  Andre Bauchant (1873 – 1958)

  Fransız naif ressam Andre Bauchant 1873’de Indre-et-Loire’de doğdu. Bir bahçıvanın oğlu olarak dünyaya gelen sanatçı, babasının işini devam ettirdi. 1914 yılında I. Dünya Savaşı’na katılmak üzere askere çağrıldı. Askerlik sırasında çizim yeteneği fark edilince harita yapımcısı olarak eğitim aldı.

  1919’da görevden ayrıldıktan sonra karısı ile birlikte, yerel çiftlikler üzerinde çalışma yaptığı Auzouer-en-Touraine’ye yerleşti. Kırsal çevreden esinlenerek, 45 yaşındayken kendisini bir ressam olarak kariyerine adadı. İlk eserlerinin çoğunda, incil ve mitolojik konular üzerinde çalıştı. İlk sergisi 1921’de Salon d’Automne’de oldu. Sergiye, büyük boy Ulysses ve Sirenler adlı eseri olmak üzere toplam dokuz eserle katıldı.

  Le Corbusier ve Amédée Ozenfant, 1922’de L’Esprit Nouveau dergisi için onun hakkında bir makale yazdı ve Le Corbusier çalışmalarının önemli bir koleksiyoncusu oldu. 1927’de Stravinsky’nin Apollon Musagète eseri için set tasarımı yapmak üzere Baghhant Diaghilev tarafından görevlendirildi.

  Daha sonraki dönemlerinde, Bauchant’ın en sık karşılaşılan konuları, çiçekli natürmortlar ve figürlü manzaralardır. 1937’de resimleri Paris, Zürih ve Londra’ya giden Maîtres Populaires de la Réalité sergisine dahil edildi. 1938 – 1939’da, aynı serginin bir versiyonu New York’taki Modern Sanat Müzesi’nden başlayarak sekiz ABD müzesinde sergilendi. 1949’da, eserlerinin 215’inin retrospektif bir sergisi Paris’teki Galerie Charpentier tarafından yapıldı.

  Sanat tarihçisi Nadine Pouillon’a göre, Bauchant’ın belirli bir garipliğe işaret eden tavırla, donmuş ve yeşilliklerle süslenmiş gibi görünen çalışmaları, bazen ortaçağ resimlerini hatırlatan şiirsel ve gizemli bir kaliteyi ortaya koymaktadır.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  tablo indexi

  Amerika’nın Bağımsızlık İlanı, Tarih: 1926, Boyut: 76,2 x 118,4 cm, Yer: Museum of Modern Art New York.

  Kleopatra’nın Teknesi, Tarih: 1939, Boyut: 81,3 x 100 cm, Yer: Museum of Modern Art New York.

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin