İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı B » Henry Bacon » Henry Bacon Hayatı ve Eserleri

Henry Bacon Hayatı ve Eserleri

  Henry Bacon

  Henry Bacon (1839 – 1912)

  Amerikalı Ressam, Heykeltraş Henry Bacon 1839’da Haverhill, Massachusetts’de doğdu. Amerikan iç savaşına katıldı. Günlük yaşam resimleri yaptı.Amerikan İç Savaşı sırasında, 16 Temmuz 1861’de Birlik Ordusunda görev aldı. Massachusetts Piyade’de bir asker olarak görev yaparken Frank Leslie’s Weekly’de sahne dekaratörü olarak çalıştı. Bull Run’da ağır yaralandı, 19 Aralık 1862’de taburcu edildi.

  Savaştan sonra, resmi bir sanat eğitimi almak için Paris’e gitmesini öneren Walter Gay ile sanat eğitimi aldı. 1864 yılında, figür boyama eğitimi almak için ilk karısı Elizabeth Lord ile birlikte Paris’e gitti. Ecole des Beaux-Arts’a kabul edildi ve Alexander Cabanel’in öğrencisi oldu. Geç 19. yüzyıl Fransız resim geleneğine bağlı kaldı. Suluboya tekniğine hakim oldu.

  Ardından Brittany’ye gitti ve Pont-Aven’den geçti, bu yere aşık oldu. Paris’e geri döndüğünde arkadaşlarına bbu bölgeden bahsetti. Paul Gaugin de dahil olmak üzere Pont-Aven’e gelen uzun bir ressam grubunun ilk ressamı olarak görülmektedir. Bu dönem günümüzde Pont-Aven Okulu olarak bilinmektedir.

  Salon sergilerinde 1868’den 1896’ya kadar Amerikan piyasasının ilgi duyduğu tür eserleri sergiledi. Ayrıca Paris’te Boston Daily Evening Transcript’e gönderen bir gazeteci olarak çalıştı. 1897’de Mısır’a ilk defa seyahat etti ve orada Winters’ı düzenli olarak harcamaya başladı. O zaman, Orta Doğu’nun şeffaf ışığını yakalamak için en uygun ortam olduğuna inandığı yağlı boyalardan sulu boyalara geçti.

  Perspektif etkisini çarpıcı biçimde kullandı. Özellikle figürlerde, renkleri saf bir biçimde kullanarak ışığın alışılagelmiş etkisini kırdı. 1912’de Orta Doğu gezisi sırasında Kahire’de kalp krizi geçirerek öldü. Bacon, 1912’de Mısır’ın Kahire kentinde kalp krizinden öldü.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  henry_bacon_studio

  Sanatçı stüdyosunda çalışırken

  Henry Bacon tablo indexi

  New York Limanından Kalkış

  Gün Batımında Acrapol’ün Genel Görünümü, Orijinal Boyut: 30,4 x 48,2 cm, Yer: American Art Museum, Smithsonian

  Partheon Tapınağından, Tarih: 1912, Orijinal Boyut: 66 x 48,2 cm, Yer: American Art Museum, Smithsonian

  Erektum, Orijinal Boyut: 40,6 x 30,4 cm, Yer: American Art Museum, Smithsonian


  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin