İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı B » William Henry Bartlett » William Henry Bartlett Hayatı ve Eserleri

William Henry Bartlett Hayatı ve Eserleri

  William Henry Bartlett

  William Henry Bartlett (1809 – 1854)

  İngiliz Ressam William Henry Bartlett 1809’da Londra’da doğdu. Kilise eğitiminin ardından 1822 -1829 arasında John Britton’un öğrencisi oldu. İngiltere’yi dolaştı ve çok sayıda desen üretti. 1840’larda kapsamlı bir Ortadoğu ve Balkanlar seyahati yaptı. Yine 1835 ve 1852 yılları arasında 4 kez Amerika’ya seyahat etti.

  1835 yılında, ilk Amerika seyahatinde kuzeydoğu eyaletlerinin bina ve kasabalarını desenledi. Bu desenler ince ayrıntılı çelik gravürler  halinde, Nathaniel Parker Willis tarafından yazılan metin eşliğinde Amerikan Manzaraları; Kara, Göl, Nehir ve Transatlantik Doğa Çizimleri adı altında hazırlandı ve 1837-1839 arasında ciltli 30 aylık fasiküller halinde Londra’da George Virtue Yayınevi tarafından yayınlandı. Kanada izlenimleri ise 1842 yılında Kanada Manzaraları eserinde toplanmıştır.

  Sanatçı 1854 yılında,  yaptığı son Orta Doğu gezisinden dönerken Malta kıyılarında bir Fransız gemisinde hastalanarak öldü. Belgeci bir anlayışla çalışan sanatçının, İstanbul konulu da olmak üzere 1500 den fazla eseri vardır.

  Bartlett sepya çizimlerini oyulmaya uygun bire bir tam boyutta yaptı. Oyulmuş gravürleri, sanatçılar tarafından geniş ölçüde kopyalandı. Eliyle imzalı bir yağlıboya resmi bulunmamaktadır. Bartlett’in görüşlerine dayanan gravürler daha sonra Kuzey Amerika Birleşik Devletleri’nde kullanıldı, Bernard Bolingbroke Woodward tarafından devam edildi ve 1856’da yayınlandı.

  Bartletts’ın asıl endişesi, The Nile Boat’a (Londra, 1849) önsözünde yazdığı gibi, “gerçek manzaraların canlı izlenimlerini” sağlamaktı. Birçok görünümde, birçok kilise, manastır, katedral ve kale sahnesi de dahil olmak üzere, bazı kalıntı veya unsurlar bulunmaktadır.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  William Henry Bartlett tablo indexi

  Kadıköy, Teknik: Karton üzeri gravür

  Eyüp Sırtları, Teknik: Karton üzeri gravür

  Boğaza Bakış, Teknik: Karton üzeri gravür

  Boğaziçi, Teknik: Karton üzeri gravür

  Ayasofya önünde, Teknik: Karton üzeri gravür

  Tarihi Yarımada, Teknik: Karton üzeri gravür


  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin