William Henry Bartlett Hayatı ve Eserleri (1809 – 1854)

William Henry Bartlett

William Henry Bartlett

İngiliz Ressam William Henry Bartlett 1809’da Londra’da doğdu.

Kilise eğitiminin ardından 1822 -1829 arasında John Britton’un öğrencisi oldu. İngiltere’yi dolaştı ve çok sayıda desen üretti. 1840’larda kapsamlı bir Ortadoğu ve Balkanlar seyahati yaptı. Yine 1835 ve 1852 yılları arasında 4 kez Amerika’ya seyahat etti.

1835 yılında, ilk Amerika seyahatinde kuzeydoğu eyaletlerinin bina ve kasabalarını desenledi. Bu desenler ince ayrıntılı çelik gravürler  halinde, Nathaniel Parker Willis tarafından yazılan metin eşliğinde Amerikan Manzaraları; Kara, Göl, Nehir ve Transatlantik Doğa Çizimleri adı altında hazırlandı ve 1837-1839 arasında ciltli 30 aylık fasiküller halinde Londra’da George Virtue Yayınevi tarafından yayınlandı. Kanada izlenimleri ise 1842 yılında Kanada Manzaraları eserinde toplanmıştır.

Sanatçı 1854 yılında,  yaptığı son Orta Doğu gezisinden dönerken Malta kıyılarında bir Fransız gemisinde hastalanarak öldü.

Belgeci bir anlayışla çalışan sanatçının, İstanbul konulu da olmak üzere 1500 den fazla eseri vardır.

Bartlett sepya çizimlerini oyulmaya uygun bire bir tam boyutta yaptı. Oyulmuş gravürleri, sanatçılar tarafından geniş ölçüde kopyalandı. Eliyle imzalı bir yağlıboya resmi bulunmamaktadır. Bartlett’in görüşlerine dayanan gravürler daha sonra Kuzey Amerika Birleşik Devletleri’nde kullanıldı, Bernard Bolingbroke Woodward tarafından devam edildi ve 1856’da yayınlandı.

Bartletts’ın asıl endişesi, The Nile Boat’a (Londra, 1849) önsözünde yazdığı gibi, “gerçek manzaraların canlı izlenimlerini” sağlamaktı. Birçok görünümde, birçok kilise, manastır, katedral ve kale sahnesi de dahil olmak üzere, bazı kalıntı veya unsurlar bulunmaktadır.


SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


William Henry Bartlett tablo indexi

Kadıköy, Teknik: Karton üzeri gravür

Eyüp Sırtları, Teknik: Karton üzeri gravür

Boğaza Bakış, Teknik: Karton üzeri gravür

Boğaziçi, Teknik: Karton üzeri gravür

Ayasofya önünde, Teknik: Karton üzeri gravür

Tarihi Yarımada, Teknik: Karton üzeri gravür