İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı B » Jules Bastien Lepage » Jules Bastien Lepage Hayatı ve Eserleri

Jules Bastien Lepage Hayatı ve Eserleri

  Jules Bastien Lepage

  Jules Bastien Lepage (1848 – 1884)

  Fransız Realist Ressam Jules Bastien Lepage 1848’de Meuse’da doğdu. Bir çiftlikte büyüyen sanatçı erken yaşlardan itibaren resim sanatına ilgi duydu. Romantik etkiler taşıyan yumuşak tarzını Ecole des Beaux-Arts’da geliştirdi.

  1868’de ressam Alexandre Cabanel’in atölyesinde çalışmaya başladı. Çıraklığı boyunca iki ödül aldı. 1870’de ” Portrait of a Young Man ” adlı tablosu Salon’a kabul edildi. Bir yıl sonra, Prusya ile Fransa arasında çıkan savaşa, keskin nişancı olarak katıldı ve cephede yaralandı. Kendini toparladığında illustrasyon (kitap resmetme) yapmaya yöneldi ancak başarılı olamadı.

  1873 ve 1874’de Watteau’dan öykünerek yaptığı iki tablo Salon’da sergilendi. Yine aynı yıl yaptığı ” Portrait of my Grandfather ” ile sanat kariyerinin en üst noktasına ulaştı. Eser Salon Sergisi’nde  üçüncülük madalyası kazandı. Ayrıca, aynı sergide orman perisi ile çevrili bir köyün tepesinde oturan bir köylü kızını temsil eden, kırsal yaşamın akademik odaklı bir çalışması olan Spring Song tablosu ilgi gördü.

  1875 yılında Hans Holbein ve M. Hayern’in portresi ile kıyaslanan küçük bir kızın resmi tablosu First Communion tarafından kabul gördü. 1875’te Prix de Rome yarışmasında ikinci sırada yer aldı. Aynı eser 1878’de Exposition Universelle’de sergilendi. Bir sonraki sergi olan 1876 Prix de Rome’da Aşil Ayaklarında Priam ile tablosu ise beklediği başarıyı getirmedi.

  1877 Salonuna tam uzunlukta bir Leydi L. ve Ailem Portresi gönderdi; ve 1878’de M. Theuriet ve Haymaking’in bir portresi (Les Foins) ile katıldı. Şu anda Musée d’Orsay’daki son resim eleştirmenler ve halk tarafından büyük beğeni topladı.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  Jules Bastien Lepage tablo indexi

  Herkesin Ruhsal Günü, Tarih: 1882, Orijinal Boyut: 46 x 55 cm, Yer: Museum of Fine Arts, Budapeşte

  Londra’da Çiçekçi, Tarih: 1882, Orijinal Boyut: 173, 4 x 90,2 cm

  Olgunlaşmış Buğdaylar, Tarih: 1880, Orijinal Boyut: 50,7 x 105 cm, Yer: Musee de Guezireh


  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin