İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı B » Pompeo Batoni » Pompeo Batoni Hayatı ve Eserleri

Pompeo Batoni Hayatı ve Eserleri

  Pompeo Batoni

  Pompeo Batoni (1708 – 1787)

  İtalyan Rokoko Ressamı Pompeo Batoni 1708’de Lucca’da doğdu. İlk eğitimini Sebastiano Concas ve Agostino Masuccis’ten aldı. Rokoko akımının temsilcilerindendir. 18. yüzyıl Roma ve Avrupası’nın en tanınmış ressamlarından biri oldu. Dünya turuna çıktı ve dünyanın birçok yerinde portre çalışmaları yaptı. Bunun yanında tarih konulu resimlerinde de üstün yeteneğinden söz ettirdi.

  Çoğunlukla dinsel ve mitolojik sahneleri işledi. En önemli eseri olan ‘Telafi Eden Maria Magdalena’ (1742) Dresden Gemaldegalerie iken 1945 bombardımanında yandı. Çok sayıdaki yapıtı, kendisinden sonra gelen ressamlara kaynak oldu.

  Batoni, ilk bağımsız siparişini 1732 Nisan’ında Roma’yı vuran yağmurlara borçluydu. Ani bir fırtınadan sığınmak isteyen Forte Gabrielli di Gubbio, Capitoline Tepesi’ndeki Palazzo dei Konservatuarı portikosuna girince burada eski kabartmaları ve saray merdivenlerinin resimlerini çeken genç sanatçı ile tanıştı.

  Yeteneklerinden ve tasarımın saflığından etkilenen Gabrielli, Batoni’yi evine davet etti. Ardından Çocuklu Tahttaki Çocuklu Madonna ve Gabrielli ailesinin dört Azizleri ve Nimetleri (1732-33), ikinci versiyonu (1736) tablolarını sipariş verdi. Bu eserler şimdi Venedik’teki Gallerie dell’Accademia’dadır.

  1740’ların başında Batoni başka bağımsız siparişler almaya başladı. Ünlü resmi, Siena’daki Saint Catherine’nin Ecstasy’si (1743), Barok tarzının akademik olarak geliştirilmesini göstermektedir. Başka bir şaheser olan Simon Magus’un Düşüşü, başlangıçta Aziz Petrus Bazilikası için boyanmıştır. İlerleyen yıllarda sağlığı bozuldu ve 1787’de Roma’da 79 yaşında öldü.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  Sanatçının tablo indexi

  John Marquis, Tarih: 1760, Orijinal Boyut: 97 x 67 cm

  Madonna, Tarih: 1742, Orijinal Boyut: 49 x 39 cm, Yer: Musee du Louvre Paris.


  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin