İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı B » Romare Bearden » Romare Bearden Hayatı ve Eserleri

Romare Bearden Hayatı ve Eserleri

  Romare Bearden

  Romare Bearden (1911 – 1988)

  Amerikalı Ressam Romare Bearden 1911’de Charlotte, North Caroline’da doğdu. 1915’de ailesi ile New York’a taşındı. Pitsburgh’da liseyi bitirdikten sonra 1935 yılına kadar New York üniversitesinde eğitim gördü. 1936-37 yıllarında George Grosz’un yanında Art Students League of New York’ta eğitimine devam etti.

  İlk tabloları genellikle Güney Amerika yaşamı üzerinedir ve Meksikalı muralistler, özellikle Diego Rivera ve José Clemente Orozco’dan kuvvetle etkilenmiştir. İkinci Dünya Savaşı yıllarında Amerikan ordusuna hizmet etti ve savaş sonrası Paris, felsefe ve sanat tarihi eğitimi için Sorbone Üniversitesi’ne yazıldı. Bu dönemde Picasso ve diğer sanatçıları ziyaret ederek Avrupa’yı gezdi.

  Eğitiminden sonra eşi ile birlikte İtalya, İsviçre, Cezayir ve Fas’a seyahat etti. 1956’da New York’a döndü ve zenci sanatçılarla birlikte Spiral grubunu kurdu. 1964’ten itibaren de Harlem Kültür Konsülü’nün yöneticiliğini üstlendi.

  Çalışmalarında caz ve folk müziğin etkileri görülür. 1970’lerde afro-amerikan sanatı üzerine bir kitap yazmaya başladı ve değişik üniversitelerde öğretim üyeliği yaptı. Kemik kanseri olan sanatçı 1998’de New York’ta öldü.

  Çalışmalarında evrensel insani değerleri ve tepkileri aktarma çabasıyla mitleri tasvir etmek için çok çalıştı. Bearden’e göre, Mesih’in yaşamı, ölümü ve yeniden dirilişi, insan hümanizminin en büyük ifadesidir.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  Romare Bearden tablo indexi

  Kapitone Yorgan Dikimi Sahnesi için Etüd, Tarih: 1985, Boyut: 49,1 x 72,2 cm, Yer: Detroit Institute of Arts, Teknik: Plastik kaplı strafor üzeri mürekkep.

  Ritüellerin Yaygınlığı, Tarih: 1969, Yer: Museum of Modern Art New York.

  Tatil, Tarih: 1973, Orijinal Boyut: 68,6 x 78,7 cm.

  Yama, Orjinal Ebadı: 90,9 x 121,6 cm, Tarih: 1970


  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin