İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı B » Max Beckmann » Max Beckmann Hayatı ve Eserleri

Max Beckmann Hayatı ve Eserleri

  Max Beckman

  Max Beckmann (1884 – 1950)

  Alman Yeni Nesnelci Ressam Max Beckmann 1884’te Leipzig’de doğdu. İlk çalışmalarını lise eğitimi yıllarında yaptı. Kötü bir öğrenci olmasına rağmen sanat tarihi derslerine büyük ilgi duydu. bu vesile ile yabancı kültürleri incelemeye başladı.

  1901’de Weimar Sanat Okulu’nda Carl Frithjof Smith’in öğrencisi oldu. Ondan, bütün hayatı boyunca terketmeyeceği güçlü desen çalışma tekniğini öğrendi. 1903’te diplomasını alıp Paris’e gitti. Çağdaşı sanatçılar ve akımların eserlerini inceledi. 1910’lardan itibaren figüratif resimde yeni açılımlar denemeye başladı.

  1925’ten itibaren Frankfurt’taki Stadel Museum Sanat Okulu’nun ustalık atölyesini yönetmeye başladı. Ancak 1933’te nazizmin yükselişi ile görevinden ayrıldı ve Berlin’e geçti. 1947 yılında Amerika’ya göç eden sanatçı Washington Üniversitesi’nde öğretim üyeliği yaptı. 1950’de kalp krizi nedeniyle New York’ta öldü.

  Avangard çağdaşlarının birçoğunun aksine, Beckmann temsili olmayan resimleri reddetti; bunun yerine figüratif resim geleneğini sürdürdü ve ilerletti. Cézanne ve Van Gogh’un yanı sıra Blake, Rembrandt, Rubens ve Bosch, Bruegel ve Matthias Grünewald gibi erken Rönesans’taki Kuzey Avrupalı sanatçılara hayran kaldı. Stil ve kompozisyon yöntemi, kısmen orta vitray görüntüsüne dayanmaktadır.

  Portre, manzara, natürmort ve tarih resminin türlerini içeren çok çeşitli çalışma yapısı, geleneksel formlara sağlıklı bir şekilde hürmet edişi, kişiselliğin otantik ama özgün bir versiyonunu yarattı. Beckmann dini üçlüyü yeniden icat etti ve bu ortaçağ resmi arketipini çağdaş insanlık alegorisine genişletti.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  Max Beckmann tablo indexi

  Aile, Orjinal Ebadı: 65,1 x 100,9 cm, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya, Tarih: 1920

  Çarmıhtan indiriliş, Orjinal Ebadı: 51,2 x 128,9 cm, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya, Tarih: 1917

  Paris Sosyetesi, Tarih: 1931, Orijinal Boyut: 109,2 x 175,6 cm, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya, Yer: Solomon R. Guggenheim Museum New York.


  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin