İçeriğe geç

CANVASTAR®

Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

Siteye Gidin


ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı B » Jean Baptiste Belin de Fontenay » Jean Baptiste Belin de Fontenay Hayatı ve Eserleri

Jean Baptiste Belin de Fontenay Hayatı ve Eserleri

  Jean Baptiste Belin de Fontenay

  Jean Baptiste Belin de Fontenay (1653 – 1715)

  Fransız Ressam Jean Baptiste Belin de Fontenay 1653’de Caen’de doğdu. Erken dönem resimlerinde dinsel sahneleri işledi. Belin, kızı ile evli olduğu ve Gobelins fabrikasında çiçek ressamı olarak çalışan Ressam Jean Baptiste Monneyer’den resim dersleri aldı.

  1685’de Fransa’daki mezhep çatışmalarından dolayı katolikliğe geçerek Kral XIV. Louis’in koruması altına girdi. Ayrıca bir goblen halı dokuma atölyesinde ressam olarak çalıştı. Şato ve sarayların iç dekorasyonunda görev aldı. Bunların arasında Versay şatosu, Marly le Roi şatosu ve Fontainebleau Şatosu bulunmaktadır.

  Belin, Fontainebleau ve Versailles de dahil olmak üzere birçok kraliyet şatosunda ve duvarları yıkılmadan önce Escalier de la Reine’de (Kraliçe Merdivenleri) çiçek resimleri çalıştı.

  Ayrıca, 1687’den itibaren imal edilen Gobelins için portre resimlerinde ve duvar halılarında çiçek sınırlarını sağlayan diğer ressamlarla işbirliği yaptı. Yaşamının sonuna doğru, kral, Palais du Louvre’da bir pansiyon ve pansiyon sağlayarak onu onurlandırdı.

  Çoğunlukla çiçek resimleri yapan Belin’in kompozisyonları, mimari yapıların duvarlarında dekorasyon amacıyla kullanıldı. Ayrıca portrelere başka ressamlarla birlikte çiçekli bordürler yaptı. Sanatçının, Élysée Sarayı (Paris), Fitzwilliam Müzesi (Cambridge), Honolulu Sanat Müzesi, Louvre, Musée des Beaux-Arts (Caen, Fransa) ve Versay Sarayı koleksiyonunda eserleri bulunmaktadır.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  Sanatçının tablo indexi

  Vazoda Çiçekler ve Büst, Tarih: 1686, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya, Orijinal Boyut: 190 x 164, Yer: Musée du Louvre, Paris