Gaetano Bellei Hayatı ve Eserleri (1857 – 1922)

Gaetano Bellei

Gaetano Bellei

İtalyan Akademik Klasisist Ressam Gaetano Bellei 1857’de Modena’da doğdu. 

İlk eğitimini Modena Güzel Sanatlar Akademisi’nde aldı. Ardından Adeodato Malatesta ve dostu John Muzzioli ile çalıştı. 24 yaşında Potetti’nin desteğiyle çalışmalarını ve görgüsünü geliştirmek amacıyla Roma’ya gitti. Bu süreçte en önemli eserlerinden biri sayılan Rispa adlı tablosunun ana çatısını oluşturdu. Daha sonra Floransa’ya gelen sanatçı burada yerel sergilere katıldı.

1876’da öğrenci iken Poletti Ödülünü kazandı.

Daha sonra Fransa’ya gitti ve ardından San Luca akademisine katıldı. 1883’te emekli olduktan sonra bir yıl Floransa’da kaldı. Toskana kentinde, çeşitli türlerde işler yapan, çoğunlukla İngiliz menşeli koleksiyonerler, tüccarlar ve müşterilerle bağlantı kurdu.

1893’ten itibaren Modena Akademisi’nde ders veriyor ancak 1898’de Torino’da, 1906’da Milan’da ve 1911’de Roma’da sergilere katılmaya devam eder.

Genellikle gündelik yaşamdan portreleri konu alan sanatçı 1922’de Modena’da öldü.

Favori konular yaşlılar ve çocuklardır. Torunu ve büyükbabası arasındaki sarılmalar, kart oyuncuları, meraklılar, işçiler ve bazen hayvanların eşlik ettiği mütevazı kırsal yaşam sahneleri resmetmiştir. Birçoğunu farklı varyasyonlarda çoğaltır ve tekrarlar. Kendisini şefkat, tepki ve duyumların betimlenmesinin ustası olarak tanımlar.


SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


Sanatçının tablo indexi

Anneanne ve Torunu, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya, Orijinal Boyut: 65,4 x 44,4 cm.

Güzel İçki, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya

İyi Tütün, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya

Orkestranın Beş Üyesi, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya, Orijinal Boyut: 74.9 x 134.6 cm