İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı B » Hans Bellmer » Hans Bellmer Hayatı ve Eserleri

Hans Bellmer Hayatı ve Eserleri

  Hans Bellmer

  Hans Bellmer (1902 – 1975)

  Alman Sürrealist Ressam Hans Bellmer 1902’de Kattowitz’de doğdu. Sert ve otoriter bir baba tarafından yetiştirilen sanatçı 1923’de Berlin teknik okuluna gönderildi.

  Ancak, politikaya ilgi duyan sanatçı Karl Marx’ın çalışmalarına ve dadaist sanatçılarla görüşmelerine katıldı. Mühendislik öğrenimini bıraktı ve 1925-26’da Paris’e giderek dadaist ve sürrealist sanatçılarla tanıştı. 1930 yıllardan itibaren erotizm ve kadın anatomisine yöneldi. 1938’de Paris’te Max Ernst ile tanıştı ve birlikte çalıştılar.

  Bellmer ilk bebek kompozisyonunu 1933’te Berlin’de üretti. Elli altı santim boyunda duran bebek, keten lifi, yapıştırıcı ve sıvadan yapılmış modellenmiş bir gövdeden oluşuyordu. Cam göz ve aynı, uzun, dağınık bir peruk ile aynı malzemeden maske gibi bir kafa ve süpürge çubuklarından veya dübel çubuklarından yapılmış bir çift bacak.

  Proje ilerledikçe, Bellmer bebeğin kalçaları ve dizleri için ahşap bilyeli eklemlerle ikinci bir oyuk alçı bacağı seti yaptı. Savaştan sonra, Bellmer hayatının geri kalanını Paris’te yaşadı. Bellmer bebek yapımından vazgeçti ve takip eden on yıllar boyunca erotik çizimler, gravürler, cinsel içerikli fotoğraflar ve resimler üreterek geçirdi. 1953’te şizofren yazar Unica Zürn ile tanıştı ve Paris’teki Hotel L’Esperance’de nerdeyse hiç dışarı çıkmaksızın birlikte çalıştılar.

  1960’larda çalışmaya devam etti. Sanatçı çalışmalarından, “Burada tehlikede olan, tamamen yeni bir form, anlam ve his birliğidir: basitçe düşünülemeyen veya yazılamayan dil imgeleri mantıksız bir gevşeme gibi, düşünürken kahkahalara izin verilirmiş gibi, hata bir yol ve şans gibi, sonsuzluğun kanıtı gibi” diye bahsetmekteydi. 1975’de yalnız başına öldü.

  hans-bellmer-studio

  Sanatçı stüdyosunda çalışırken


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  tablo indexi

  Çift Kafadanbacaklı, Tarih: 1965, Boyut: 40,3 x 40,5 cm, Yer: Özel Koleksiyon, Teknik: Siyah kağıt üzeri üzeri gravür baskı.

  Kral Ubu’nun Sarayı, Tarih: 1937, Boyut: 30 x 22.9 cm, Yer: Museum of Modern Art New York.

  Dönen Topaç, Tarih: 1937, Orijinal Boyut: 65 x 65 cm, Yer: Tate Modern, Londra.


  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin