İçeriğe geç

CANVASTAR®

Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

Siteye Gidin


ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı B » George Wesley Bellows » George Wesley Bellows Hayatı ve Eserleri

George Wesley Bellows Hayatı ve Eserleri

  George Wesley Bellows

  George Wesley Bellows (1882-1925)

  Amerikalı Ashcan Ekolü Ressam George Wesley Bellows 1882’de Columbus’da doğdu. 

  1901 – 1904 yılları arasında Ohio Eyalet Üniversitesi’nde eğitim gördü. Burada beyzbol ve basketbol takımlarında oynadı ve okul yıllığı (Makio) için illüstrasyonlar hazırladı. Profesyonel beyzbol oyuncusu olması için cesaretlendirildi ve bu sırada ticari illüstrasyonlar yapmaya devam etti.

  Atletizm ve ticari sanat alanlarındaki imkanlara rağmen Bellows ressam olarak başarıyı yakalamayı yeğledi. 1904 senesinde Ohio Eyalet Üniversitesi’nden mezun olmadan ayrıldı ve sanat okumak için New York’a geldi.

  George Wesley Bellows daha sonra New York Sanat Okulu’nda Robert Henri’nin öğrencisi oldu ve Henri tarafından kurulmuş olan “Ashcan Okulu” ve “Sekizler – The Eight” diye tabir edilen, New York’da gündelik yaşam sahnelerini resmetmeye adamış bir gruba dahil oldu. 1906 senesinde Bellows kendi atölyesini kiraladı.

  George Wesley Bellows ilk olarak dikkatileri üstüne 1908 senesinde Henri ve diğer öğrencilerinin organize ettiği daha çok şehir yaşamını resmettikler bir sergi ile topladı. Birçok sanat eleştirmeni bunların kabaca boyanmış eserler olduğunu söyleselerde, diğer bir kısım eleştirmen ise bunların cüretli ve öğretmeninden bir adım önde eserler olduğuna dair görüş bildirdiler.

  1909 senesinde Bellows New York Sanat Öğrencileri Ligi’nde öğretmenlik yaptı ancak kariyerine tamamen ressam olarak devam etmek istiyordu. Ulusal olarak tanınmış jürilerin düzenlediği yarışma ve sanat şovlarında ünü gün geçtikçe arttı.

  Hiciv Gücü

  George Wesley Bellows New York kent yaşam sahneleri işçi sınıfı ve çevresinin kaba ve kaotik yaşamlarını betimliyordu. Aynı zamanda bu resimler üst sınıfı da hicvetmekteydi. 1907 ile 1915 seneleri arasında New York şehri ve çevresinin kar altındaki görüntülerini resmetti. Bu tablolar Bellows için kuvvetli ışık algısını ve görsel tekstürleri daha iyi tanıması ve geliştirmesi adına ana deneme alanları olmuş oldu.

  Bu eserler mavinin ve kar beyazının genişliği arasında katı kontrastlar oluşturuyor ve bütün bu katmanları kirli yüzeylere ve şehir yapılarına karıştırıyordu. Bu şekilde estetiksel bir ironi yaratarak kaba ve kirli insanların tertemiz karın kapattığı yolları açmak için debelenmelerini de hicvediyordu. Yinede Bellows’un amatör boks maçlarını resmettiği seriler sanat tarihine adının yazılmasını sağlayan esas imzaları olmuştur. Bu resimler karanlık atmosferle karakterize edilmiş olup, açık tonların ancak insan figürleri üzerinde kuvvetli bir şekilde haraket ve yön hissi verecek şekilde kullandığı eserlerdir.

  Sanatçının bu şekilde artan prestiji hayatında ve işinde birtakım değişikliklere yol açtı. Önceki temalarının üzerine çalışmasının yanında Bellows portre çizimleri içinde komisyonlandırılmaya başladı ve New York’un zengin elitlerinin davetlerine katılmaya başladı. Henri’nin isteği ile yazları Maine’de Monhegan ve Matinicus adasının deniz resimleri yaparak geçirdi.

  Aktivist olarak George Wesley Bellows

  Aynı zamanda her zaman sosyalist bilinçte olan George Wesley Bellows, bir grup radikal sanatçı ve aktivist ile birlikte “The Lyrical Left – Lirk Sol” isimli bir oluşumun içindeydi. Bu grup, bireysel hakların savunucusu ve anarşizmin karşıtı bir oluşumdu. Bellows akıl hocası Henri’nin yaptığı gibi New York Modern’de dersler vermeye başladı ve sosyalist gazete olan “The Masses – Kitleler” editoryal ekibinde hizmet vermeye başladı. 1911 yılından başlayarak bu dergide birçok çizim ve baskıda katkısı oldu. Fakat yinede diğer katılımcılarla, sanatsal özgürlüğün her türlü ideolojik editoryal politikadan baskın olması gerekliliğine inandığı için handikaplar yaşadı.

  Bellows’un sonraki dönemlerindeki yağlıboya çalışmaları daha çok sevdikleri üzerine oldu. Karısı ve çocuklarını resmetti. Önceki akıcı erkeksel çalışmalarına göre bu resimler daha programlı ve teorik çalışmalar oldu. Resmin yanında Litografi’nin de Amerika’da sanat eseri olarak kabul edilmesi ve sanat eseri yapımında kullanılan bir malzeme olduğunun kabullenilmesine yönelik girişimleri oldu. 1916 yılında atölyesine bir litografi baskı makinesi yerleştirdi ve 1921 – 1924 yılları arasında baskı ustası Bolton Brown ile yüzlerce eser üzerinde çalıştı. Bellows kariyerinin ilerleyen dönemlerinde aralarında H.G Wells’in kitaplarının da bulunduğu sayısız kitap illüstrasyonları yaptı.

  1919-1920 yılları arasında Chicago Sanat Enstitüsü’nde eğitim veren sanatçı ailesi ile birlikte senenin yarısını Woodstock, New York’da geçirdi. 8 Haziran 1925 senesinde apandisit patlaması sonucu karın zarı iltihabından öldü. Karısının ismi Emma, kızlarının ismi Emma ve Jean’dır.

  Bugün Bellows’a ait birçok resim ve baskı Amerikan müzelerinin ana koleksiyonları arasındadır. Bunlardan bazıları Washington DC’deki “National Gallery of Art – Ulusal Sanat Galerisi”, New York Rochester Üniversitesi Sanat Galerisi, New York Modern Sanatlar Müzesi, New York Glenn Falls’da Hyde Koleksiyonu ve New York sokak manzaraları ve kendi portrelerinden bir serinin olduğu aynı zamanda Bellows’un doğduğu yerde olan Columbus Sanat Müzesi’dir.

  Aralık 1999 senesinde müzayedede “Polo Crowd – Polo Kalabalığı” isimli 1910 imzalı eseri 27,5 milyon dolara Bill Gates’e satılmıştır.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI