Ali Rıza Beyazıt Hayatı ve Eserleri (1883 – 1963)

Ali Rıza Beyazıt

Türk Ressam Ali Rıza Beyazıt 1883’te İstanbul’da doğdu. 

Eyüp Sultan Veteriner ve Eczacı Askeri Rüştiyesi’ni, daha sonra Kuleli Askeri Lisesi ve Harbiye’yi bitirdi ve 1907’de teğmen olarak askeri yaşamına başladı.

Asker kökenli ressamlarımızdan biri olan sanatçı, Harp Okulu’ndayken dönemin önemli ressamlarından olan Hoca Ali Rıza ve Halil Paşa‘dan resim dersi aldı.

Çocukluğundan beri bu sanata yeteneği olan ressamın eserlerinde Hoca Ali Rıza ve Halil Paşa’nın etkileri görülür.

Tabiattan aldığı konuları kendi görüş ve sezişleriyle tuvallerine aktaran sanatçı için peyzaj ustası demek hiç de yanlış olmaz. 1963 yılında ölen ressamımızın eserleri pek çok özel koleksiyonlarda yer almaktadır.


SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


Sanatçının alfabetik tablo indexi

Beylerbeyi’ne Bakış, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

Beylerbeyi Sarayı, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

Boğazda Tekneler, Tarih: 1951, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

Boğaziçi, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

Fenerbahçe’de Sandal Gezisi, Orijinal Boyut: 47 x 64 cm, Karton üzeri sulu boya.Sanatçının eserlerini kanvas tablo olarak sipariş verebilirsiniz

Kanvas baskı olarak hazırlanan çalışmalar, birinci sınıf derinlikli ahşap şasiye gerili ve asmaya hazır halde sunulmaktadır. Kenarlar, tablo içinden editörümüzün seçtiği bir renk ile kaplanmakta, böylece çerçeveye ihtiyaç olmaksızın nitelikli bir sunum imkanı sağlanmaktadır.

Baskılarımız % 100 pamuklu ve pvc’den arındırılmış özel hazırlanmış resim tuvali üzerine, orijinal mürekkep ile hazırlanmaktadır.