İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı B » George Caleb Bingham » George Caleb Bingham Hayatı ve Eserleri

George Caleb Bingham Hayatı ve Eserleri

  George Caleb Bingham

  George Caleb Bingham (1811 – 1879)

  Amerikalı Realist Ressam George Caleb Bingham 1811’de Augusta County, Virginia’da doğdu. Gerçekçi akımın temsilcilerindendir. Resim sanatıyla ilgili eğitim kitaplarından, çizgi ve kompozisyonun temel ilkelerini öğrendi. On altı yaşında, genç Bingham, Cooper County Boonville’deki kabine üreticisi Jesse Green’e çıraklık yaptı. Daha sonra Justinian Williams ile birlikte çalıştı.

  Ön eğitiminden sonra 1838’de Pennsylvania Academy of the Fine Arts‘a girdi ve eyaletin en büyük şehri olan St Louis’de bir stüdyo kurdu (aynı zamanda Missouri Nehri’nde ve evine yakın olan Jefferson City, eyalet başkentiydi) ve portre sanatçısı olarak bir isim yapmaya başladı.

  Birkaç tanınmış yerli vatandaş, yaşam boyu arkadaş olduğu kadar eyalette güçlü bir politikacı olan Missouri’deki Columbia avukatı James S. Rollins de dahil olmak üzere bir çok kişi portresini yaptırmak için atölyesini ziyaret etti.

  1840’da New York, National Academy of Design’da kişisel sergisini açtı. Bingham daha sonra Washington, D.C.’de yaklaşık beş yıl geçirdi; burada Kongre üyesi ve ünlü kölelik karşıtı olan eski başkan John Quincy Adams da dahil olmak üzere çeşitli politikacıların portrelerini çizdi.

  Sanat yaşamı boyunca Amerika’nın batısında yer alan Missouri, Mississipi gibi nehirler ve çevresi ressamın esin kaynağı oldu. Gezgin ressam Chester Harding’le tanıştı. Manzara resimlerinde, ince bir taşralı duyarlılığı ile doğayla ilgili edindiği zengin gözlemleri ustaca tuvaline yansıtmayı başardı.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  tablo indexi

  Mantar Avcıları, Tarih: 1845, Boyut: 74 x 92 cm, Yer: Metropolitan Museum of Art, New York.

  Missuri’de Sandalcılar, Tarih: 1846, Orijinal Boyut: 63,5 x 76 cm, Yer: Fine Art Museums of San Francisco.

  Salda Yavaşça Gidiş, Tarih: 1847, Orijinal Boyut: 77 x 92 cm.

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin