İçeriğe geç

CANVASTAR®

Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

Siteye Gidin


ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı B » Guy Pene du Bois » Guy Pene du Bois Hayatı ve Eserleri

Guy Pene du Bois Hayatı ve Eserleri

  Guy Pene du Bois

  Guy Pene du Bois (1884 – 1958)

  Amerikalı Ressam, Eleştirmen Guy Pene du Bois 1884’te Brooklyn, New York’ta doğdu. Eğitimine 1899’da New York School of Art’ta William Merritt Chase‘in yanında başladı. 1902’de günlük yaşam temalarına daha yakın olmak için Robert Henri ile çalıştı. 1905’te Avrupa’ya seyahat eden sanatçı burada Theophile Steinlen’den eğitim aldı.

  1906’da New York American için illustratör ve karikatürist olarak çalışmaya başladı. İki yıl sonra sanat eleştirileri yayınlamaya başladı.

  1913’de Arts and Decoration dergisinin editörlüğünü üstlendi ve New York Post, The Arts ve Arts Weekly dergilerinde yazılarını yayınlamaya devam etti. 1940’da ‘Sanatçılar Aptalca Şeyler Söyler‘ isimli otobiyografisini yayınladı.

  Amerikalı yazar ve illüstratör William Pène du Bois’in babasıdır. Amerikalı otobiyografi sanatçısı Jerome Myers, arkadaşlığını ifade ederken “Guy Pene du Bois uzun zamandır sanat ve yaşam konusundaki düşüncelerimin denetçisi oldu. Temaslarımız çok zevkli ve karlıydı. O kadar sık ki büyüleyici ev dairesinde, kahvemizin üzerinde saatler geçirir, sanat koşullarını analiz eder, çeşitli sanatçıların kariyerlerini tahmin eder, sonra da spot ışığını ve aynı zamanda ışığı daha az parlayan diğerlerine yöneltirdik. Görüşmelerimizin notları, benim için her zaman bir ilham kaynağı oldu.” diye belirtir.

  Resimlerinde ağırlıklı olarak günlük yaşamdan kesitler üzerinde çalıştı. Cafeler, tiyatrolar özel ilgi alanları idi. Sert ve güçlü fırçasını yumuşak geçiş ve ışıkları ortaya çıkarmakta ustalıkla kullandı. Bugün, eserleri Amerika’nın değişik müzelerindeki koleksiyonlarda yer almaktadır.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  tablo indexi

  Güven Duyulan Adam, Tarih: 1919, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya, Yer: Brooklyn Museum, New York.

  Paris’te Amerikalılar, Tarih: 1927, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya, Orijinal Ebadı: 73 x 92,4 cm, Yer: Museum of Modern Art New York.