İçeriğe geç

CANVASTAR®

Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

Siteye Gidin


ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı B » Francois Bonvin » François Bonvin Hayatı ve Eserleri

François Bonvin Hayatı ve Eserleri

  Francois Bonvin

  François Bonvin (1817 – 1887)

  Fransız Realist Ressam Francois Bonvin 1817’de Paris’te doğdu. Mütevazı bir Parisli polis memurunun oğlu olarak erken yaşlarda desen çizmeye başladı. Ailesi ve akrabalarının teşviki ile 1828 ile 1830 yılları arasında Paris Ecole de Dessin’de baskı sanatı eğitimi almaya başladı.

  Daha sonra Académie Suisse’ye devam etti. 1843’te çalışmalarını François Granet’e gösterdi ve onun takdirini kazandı. Çoğunlukla natürmort ve günlük yaşam resimleri yaptı. Bonvin, yirmi yaşında bir aktörle evlendi, yaklaşık olarak Paris merkezinde 1850 yılına kadar çalıştı.

  Gustave Courbet ile tanıştıktan sonra realizmin öncü isimlerinden oldu. Çok az parası olmasına rağmen, yetenekli üvey kardeşi Leon Bonvin’e sık sık malzeme tedarik ederek diğer sanatçıları teşvik etti ve destekledi. Sonraki yıllarda küçük bir Fransız köyüne yerleşmeden önce Hollanda ve Londra’da zaman geçirdi.

  Gündelik objeleri ve yerel sahneleri özenle işleyen ışık ve gölge ile çizmeye ve boyamaya devam etti. Natürmortlarında ve günlük yaşam kesitleri çalışmalarında alabildiğince sade ve düzenlemecilikten uzaktır. Çalışmalarının çoğunda Pieter de Hooch’un etkisi görülür.

  1849 Salonunda üç resim madalyası aldığı üç resim sergiledi. 1870’de Légion d’honneur nişanı kazandı. 1881’de onu sağlığına kavuşturamayan bir operasyon geçirdi ve kör oldu. Çalışmalarının retrospektif bir sergisi 1886’da yapıldı. 1887’de Saint-Germain-en-Laye’de öldü. Barok tadında koyu arkaplanlar kullanmakla birlikte yumuşak ışıklarla geçişleri sadeleştirmiştir.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  Francois Bonvin tablo indexi

  Kitaplı Natürmort, Tarih: 1876, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya, Yer: National Gallery Londra.

  Kuşkonmazlı Natürmort, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya, Tarih: 1862.

  Mumlu Natürmort, Tarih: 1878, Boyut: 19 x 25 cm, Yer: Özel Koleksiyon, Teknik: Panel üzeri yağlı boya.

  Okulda, Tarih: 1874, Boyut: 35.5 x 26.3 cm, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.