İçeriğe geç

CANVASTAR®

Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

Siteye Gidin


ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı B » Alexander Aleksievich Borisov » Alexander Aleksievich Borisov Hayatı

Alexander Aleksievich Borisov Hayatı

  Alexander Aleksievich Borisov

  Alexander Aleksievich Borisov (1866 – 1934)

  Rus Ressam Alexander Aleksievich Borisov 1866’da Globoky Ruchey’de doğdu. Sanat yaşamına 1884-86 arası ikonaları ile ünlü Solowezki Manastırında başladı. Daha sonra St. Petersburg Çizim Okulu ve Sanat Akademisinde eğitim aldı. Burada Arkhip Ivanovich Kuindzhi ile tanıştı. 1897’de ressam olarak sanatçı ünvanını aldı.

  1894’ten itibaren kuzey bölgelerine seyahat etti ve çalışmalarında Kuzey Dağlarının manzaralarına odaklandı. 1896’da Borisov, Beyaz Deniz ve Barents Denizi kıyılarına gitti ve ardından Novaya Zemlya’yı ziyaret etmek için bilimsel bir keşif gezisine katıldı.

  1887’de bu yolculuklar sırasında boyadığı eserlerin sergisini yaptı. Sergi, Ilya Repin de dahil olmak üzere sanat eleştirmenleri ve diğer sanatçılar tarafından beğenildi ve Borisov’un birkaç eseri daha sonra Tretyakov Galerisi olan sanat koleksiyonu için Sergei Tretyakov tarafından satın alındı.

  1900 yılında Borisov üçüncü ve son Arctic seferini düzenledi; bu sırada Novaya Zemlya’da bir kış geçirdi ve adaların doğu kıyılarını araştırdı. Özellikle, Novaya Zemlya’nın topografik bir haritasını çıkardı, meteorolojik gözlem yaptı ve mineral, bitki ve hayvan örnekleri topladı.

  1901 yılında Rusya anakarasına döndü. Keşif sırasında oluşturulan Borisov’un resimleri 1900 ve 1905 yılları arasında Saint-Petersburg’da sergilendi. Sanatçı, sergileriyle Avrupa’ya (Avusturya, Almanya, Fransa ve Büyük Britanya) ve 1908’de ABD’ye gitti. Tundra yaşamını da ele alan sanatçının eserleri antropologlar ve etnologların ilgisini çekti. Çalışmalarının önemli bölümü bölge yaşamı konusunda önemli detaylar içermektedir. Eserleri önemli Rus müzelerinde bulunmaktadır.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  tablo indexi

  Kış ve Çam Ağaçları, Tarih: 1913, Orijinal Boyut: 61.3 x 92.8 cm