İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı B » François Boucher » François Boucher Hayatı ve Eserleri

François Boucher Hayatı ve Eserleri

  François Boucher

  François Boucher (1703 – 1770)

  Fransız Rokoko Ressamı François Boucher 1703’te Paris’te doğdu. Bir süslemecinin oğluydu. Desen çizme tekniğini babasından, kadın resmi yapma tekniğini François Lemoyne’den öğrendi.  1723’te Roma büyük resim ödülünü kazandı. Ardından Roma’ya giderek Carl van Loo ile üç yıl birlikte çalıştı.

  1734′te Akademiye kabul edildi (Renaud et Armide, Louvre), daha sonra bu kurumun (1765) ve aynı yıl Beauvais’nın ve Paris operasının müdürlüğüne atandı ve Gobelins atölyelerinin baş müfettişi oldu (1755-1765).

  Madam de Pompadour’a resim öğretti ve böylece onun erkek kardeşi M.de Marigny’nın desteğini kazandı. Boucher öncü bir sanatçıydı. Şaşırtıcı bir verimliliği vardı pek çok tuval, dekorasyon, halı resmi yaptı. Şövale üzerinde çizdiği tablolarında çeşitli temalar kullandı: Çoban sahneleri, dinsel, mitolojik, alegorilik ya da öykülü konular, manzara resimleri, portreler ve çıplak resimleri.

  Boucher, çok beğendiği Rubens gibi biçimlerin yuvarlaklığını ve dolgunluğunu belirtmekten ve şehvet uyandıran kadınlar çizmekten hoşlanıyordu. Watteau da Boucher’nin üslubu üzerinde çok etkili oldu.

  Boucher henüz genç bir sanatçıyken, J. De Julienne’in isteği üzerine Watteau’nun üslubuna uygun olarak, çok değişik özelliklerde figürler oymuştu. Boucher’nin başyapıtlarından biride, Paris’te Soubise konağının birinci katındaki salonlar için yaptığı dekorlardır. En önemli tabloları, Vulcanus’un Atölyesi (Louvre); ayrıca Besançon müzesinde bulunan bir dizi çin tarzı biblo. Londra’daki Wallace koleksiyonunda Boucher’nın önemli dekorasyon çalışmalarından örnekler vardır.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  François Boucher tablo indexi

  Diana ile, Teknik. Tuval üzeri yağlı boya

  Diana Jüpiter ve Callisto, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya, Orijinal Boyut: 65 x 55 cm.

  Diana Yıkanırken, Tarih: 1742, Boyut: 57 x 73 cm, Tuval üzeri yağlıboya, Musée du Louvre.

  Dinlenen Kız, Tarih: 1752, Orijinal Boyut: 59 x 73 cm, Yer: Alte Pinakothek, Münich.

  Kadın Resmi, Tarih: 1750, Orijinal Boyut: 36 x 28 cm, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya, Yer: Hermitage Museum St. Petersburg.

  Venüs Banyoda, Tarih: 1751, Orijinal Boyut: 108 x 85 cm, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya, Yer: Metropolitan Museum of Art, New York.

  Volkan, Tarih: 1757, Orijinal Boyut: 320 x 320 cm, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya, Yer: Musee du Louvre, Paris.


  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin