İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı B » Constantin Brancusi » Constantin Brancusi Hayatı ve Eserleri

Constantin Brancusi Hayatı ve Eserleri

  Constantin Brancusi

  Constantin Brancusi (1876 – 1957)

  Romen Ressam ve Heykeltraş Constantin Brancusi Romanya’da Karpat Dağları civarında bulunan Targu Jiu şehrine bağlı Pestani köyünde fakir bir köylü ailesinin oğlu olarak doğdu. 9 yaşında aile evinden ayrılarak ufak bir Romanya taşra şehrinde (Craiova) hayatını kazanmaya başladı. Bu arada yerel sanat okuluna devam etti. 18 yaşında iken Bükreş’e gidip orada klasik yüksek sanat öğretimi veren Bükreş Güzel Sanatlar Okulu’na kaydoldu.

  1903 yılında Brancusi, önce Münih’e oradan da Paris’e gitti. Paris’te École des Beaux-Arts hocalarından olan Antonin Mercié atölyesinde iki yıl çalıştı. Bundan sonra Auguste Rodin’in atölye asistanlığını kabul etti ama iki ay orada çalıştıktan sonra “Büyük ağaçların altında hiçbir şey büyüyemez” diyerek bu işten ayrıldı.

  Bundan sonra Brancusi kendi modernizm çalışmalarına devam etti ve kendine özgü bir heykel stili geliştirdi. Kendine verilen ilk heykel siparişi bir mezar heykeli olan “Dua” olmuştur. Bu sipariş için kil veya alçıdan model yapıp bunun bronz veya başka metal dökümü ile metalik heykele dönüştürülmesi yerine yontu yapmayı tercih etti. 1908’den sonraki eserleri de hep yontu şeklinde olmuştur.

  Constantin Brancusi geride 215 heykel ve 1200 eser fotoğrafı bırakarak 81 yaşında 16 Mart 1957’de Paris’te öldü. Mezarı Paris’te “Montparnasse Mezarlığı”‘ndadır ve bu mezarlıkta kendinden daha önce ölmüş olan birkaç sanatçı dostu için hazırladığı mezar heykelleri de bulunmaktadır. Bunlar arasında en iyi bilineni “Le Baiser (Öpücük)” heykelidir.

  Romanya’nın komünist hükümeti tarafından reddedilen Paris’teki Brancusi atölyesi koleksiyonunu, Fransa devletine miras bırakmıştır. Paris’de modern sanatlar için Pompidou Merkezi yakınlarında bulunan bu Brancusi’nin atölyesi yenileştirilip Brancusi’nin ölümündeki aynı şekle sokulmuş ve bu koleksiyon bir müze olarak halka açılmıştır.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


  Constantin Brancusi tablo indexi

  Stüdyoya Bakış, Tarih: 1918, Orijinal Boyut: 13 x 16 cm

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin